Polska wygrała z Litwą 4:0. W roli głównej: VAR

Reprezentacja Polski po dwóch bramkach Roberta Lewandowskiego, jednej Dawida Kownackiego i rzucie karnym, który skutecznie wykonał Jakub Błaszczykowski, pokonała Litwę na Stadionie Narodowym 4:0. To ostatni sprawdzian biało-czerwonych przed wyjazdem na mundial do Rosji.

Do przerwy Polacy prowadzili z Litwą 2:0 w towarzyskim meczu piłkarskim. Dwie bramki zdobył Robert Lewandowski, który ma już 55 goli w drużynie narodowej.

Drugie trafienie Lewandowskiego - z rzutu wolnego - zostało uznane dopiero po analizie VAR.

Z kolei w 66. minucie do siatki trafił Grzegorz Krychowiak, ale po interwencji sędziego-asystenta wideo gola anulowano.

W 71. minucie trzecią bramkę dla biało-czerwonych dołożył 21-letni Dawid Kownacki.

Także rzut karny arbiter Kevin Blom przyznał biało-czerwonym z opóźnieniem, po obejrzeniu powtórki. "Jedenastkę" w 82. minucie wykorzystał Błaszczykowski, który ma 20 goli w drużynie narodowej.

Prezydent Andrzej Duda po meczu odwiedził piłkarzy w szatni.

Nagranie z wizyty opublikowano na Facebooku. Prezydent osobiście podziękował i uścisnął dłoń każdemu z piłkarzy oraz trenerowi Adamowi Nawałce. - Bardzo ładny mecz. Nic tylko trzymać kciuki i życzyć powtórki takich wyników za te kilka dni za Bugiem - chwalił zawodników.

Prezydent podziękował piłkarzom za ich grę. - Jak zawsze wiele radości panowie przynieśliście tutaj, kibicom na stadionie i pewnie milionom przed telewizorami - powiedział prezydent.

Andrzej Duda podkreślił, że widać w drużynie dobrego ducha. - Cieszę się, że panowie jesteście tacy zmotywowani, bo to jest sprawa, wydaje mi się, podstawowa w sporcie - powiedział.

"Gramy, walczymy dalej"

Selekcjoner reprezentacji Polski zapewnił głowę państwa, że drużyna jest przygotowana "w każdych warunkach". - Gramy, walczymy dalej - mówił.

Prezydent w szatni rozmawiał też z dyrektorem polskiej reprezentacji Tomaszem Iwanem. "Pan Tomasz Iwan ma dziś urodziny. Młodsi Koledzy zrobili Mu piękny prezent wygrywając mecz i ja także dołączam się do życzeń. 100 lat i mistrzostwa świata!" - napisał później na Twitterze.

Po zakończonym meczu Andrzej Duda udostępnił na Twitterze swoje zdjęcie z trybun Stadionu Narodowego w towarzystwie ministra sportu Witolda Bańki. "Dziękujemy Biało-Czerwonym za zdecydowane zwycięstwo i trzymamy kciuki za powtórzenie tego wyniku w Rosji. Polska gola!!!" - napisał.

Na meczu obecny był również premier Mateusz Morawiecki z rodziną. Zdjęcia kibicującego szefa rządu opublikowała Kancelaria Premiera na Twitterze. "Wszyscy jesteśmy biało-czerwoną drużyną!!!" - napisano.

Jutro reprezentacja Polski wyruszy do Rosji na mistrzostwa świata, które rozpoczną się 14 czerwca. Rywalami Polaków w grupie H będą kolejno: Senegal (19 czerwca w Moskwie), Kolumbia (24 czerwca w Kazaniu) i Japonia (28 czerwca w Wołgogradzie).