Z raportu "Koszty wychowania dzieci w Polsce 2018" wynika, że jednym ze źródeł większych wydatków są pieniądze, które część rodzin otrzymuje w ramach programu "Rodzina 500 plus".

 

Według ekspertów, dla części z rodzin oznacza to pozytywną interwencję w ich ubóstwo i to nierzadko skrajne. Spora część rodzin dzięki programowi "500 plus" pojawiła się na rynku kredytowym, a tym samym zwiększyła swoją konsumpcję oraz wydatki na dzieci.

 

Podatek VAT

 

Dla kolejnej części rodzin program "500 plus" jest zbliżony do usługi "cashback" za dokonywane zakupy. Rodzina 2+2 w comiesięcznych wydatkach płaci ok. 500 zł podatku VAT, a w ramach programu "500 plus" otrzymuje niejako tę kwotę z powrotem i tym samym sama sobie finansuje świadczenie na jedno dziecko.

 

Kwota wydatków rządu na program "500 plus" wynosi ok. 23 mld zł. W tym samym czasie rodziny ponoszą koszty wychowania dzieci i w tych kosztach płacą rządowi VAT w wysokości 17 mld zł. Zatem, zdaniem ekspertów, program "500 plus" jest finansowany w 75 proc. przez wydatki rodzin na wychowanie dzieci.

 

W 2018 r. koszt wychowania jednego dziecka do 18 roku życia wynosi ok. 190-210 tys. zł, natomiast dwójki dzieci 350-385 tys. zł.

 

Cały raport można przeczytać tutaj.

 

Wydarzenia, Centrum im. Adama Smitha