Wychowanie jednego dziecka kosztuje 210 tys. zł. "Trzeba mieć worek pieniędzy, żeby mieć dzieci"

Biznes

Rosną koszty wychowania dzieci w Polsce. Z najnowszego raportu Centrum im. Adama Smitha wynika, że wychowanie jednego dziecka to wydatek 210 tysięcy złotych. Ulgą dla rodzinnego budżetu okazało się 500 plus, ale problemem dla wielu rodziców wciąż są wysokie podatki i życie od pierwszego do pierwszego.

Z raportu "Koszty wychowania dzieci w Polsce 2018" wynika, że jednym ze źródeł większych wydatków są pieniądze, które część rodzin otrzymuje w ramach programu "Rodzina 500 plus".

 

Według ekspertów, dla części z rodzin oznacza to pozytywną interwencję w ich ubóstwo i to nierzadko skrajne. Spora część rodzin dzięki programowi "500 plus" pojawiła się na rynku kredytowym, a tym samym zwiększyła swoją konsumpcję oraz wydatki na dzieci.

 

Podatek VAT

 

Dla kolejnej części rodzin program "500 plus" jest zbliżony do usługi "cashback" za dokonywane zakupy. Rodzina 2+2 w comiesięcznych wydatkach płaci ok. 500 zł podatku VAT, a w ramach programu "500 plus" otrzymuje niejako tę kwotę z powrotem i tym samym sama sobie finansuje świadczenie na jedno dziecko.

 

Kwota wydatków rządu na program "500 plus" wynosi ok. 23 mld zł. W tym samym czasie rodziny ponoszą koszty wychowania dzieci i w tych kosztach płacą rządowi VAT w wysokości 17 mld zł. Zatem, zdaniem ekspertów, program "500 plus" jest finansowany w 75 proc. przez wydatki rodzin na wychowanie dzieci.

 

W 2018 r. koszt wychowania jednego dziecka do 18 roku życia wynosi ok. 190-210 tys. zł, natomiast dwójki dzieci 350-385 tys. zł.

 

Cały raport można przeczytać tutaj.

 

Wydarzenia, Centrum im. Adama Smitha

luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze