Broszura, w formie ilustrowanej książeczki, ma tytuł "Om krisen eller kriget kommer" ("Jeśli nadejdzie kryzys lub wojna"). Została wydana w 13 językach.

 

"Chociaż Szwecja jest dziś bezpieczniejsza niż wiele innych krajów, wciąż istnieją zagrożenia dla naszego bezpieczeństwa i niepodległości" - argumentują autorzy publikacji.

 

Współczesna zagrożenia

 

W broszurze wymienione są ogólne kategorie współczesnych zagrożeń: ataki terrorystyczne, cyber ataki, fake newsy, katastrofy ekologiczne, możliwa awaria państwowych systemów informatycznych. 

 

- Wszyscy ponosimy odpowiedzialność za bezpieczeństwo i gotowość naszego kraju, dlatego ważne jest, aby każdy posiadał wiedzę na temat tego, w jaki sposób możemy pomóc, jeśli wystąpi coś poważnego - powiedział dyrektor szwedzkiej Agencji Gotowości Cywilnej Dan Eliasson, którego cytuje portal The Local.

 

Autorzy broszury radzą m.in., żeby zgromadzić zapasy mleka i wody. Mieć dostęp do ciepłych ubrań i koców. Wskazują też, że warto zaopatrzyć się w power bank i nie ufać informacjom w internecie.

 

"Jeśli Szwecja zostanie zaatakowana przez inne państwo, nigdy się nie poddamy. Wszelkie informacje mówiące o tym, że zawieszamy opór będą fałszywe" - napisali autorzy ulotki.

 

Obawy związane z Rosją

 

Rząd Szwecji zdecydował się na rozsyłanie tego typu broszury po raz pierwszy od pół wieku - napisał "Financial Times". W historii Szwecji takie instrukcje publikowano w 1943 roku w czasie II wojny światowej oraz w w 1961 roku, w czasie Zimnej Wojny.

 

W Szwecji w ostatnich latach trwa debata na temat bezpieczeństwa kraju i możliwości wstąpienia do NATO, która stała się intensywniejsza po aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku.

 

"Od 2014 roku Szwecja zwiększyła wydatki na cele wojskowe, wznowiła pobór do armii i ponownie, pierwszy raz od dekady, rozmieściła na Gotlandii na Morzu Bałtyckim wojsko. W zeszłym roku przeprowadziła największe od 23 lat ćwiczenia obrony" - napisał "Financial Times".

 

W ostatnich latach rosyjskie samoloty wojskowe i okręty wojenne kilka razy naruszały przestrzeń powietrzną Szwecji i jej wody terytorialne.

 

The Local, Financial Times, polsatnews.pl