Wybranka księcia Harry'ego Meghan Markle to amerykańska aktorka. Od najmłodszych lat angażowała się również w kwestie społeczne. Zasłynęła tym, że jako nastolatka pisała listy do pierwszej damy Hillary Clinton w sprawie równouprawnienia kobiet. 

 

Para poznała się w 2016 roku. Na początku związek był utrzymywany w tajemnicy.

 

Thomas Markle, ojciec narzeczonej księcia Harry’ego, zapowiedział, że nie weźmie udziału w ślubie córki. Miał on wyjaśnić, że "nie chce zawstydzać rodziny królewskiej" po tym, jak media poinformowały, że umawiał się na zdjęcia z paparazzi, za co miał dostać nawet 100 tys. dolarów.

 

Zwiększone siły bezpieczeństwa

 

Do Windsoru, według szacunków służb, może przyjechać ponad 100 tysięcy osób. Wielbiciele brytyjskiej rodziny królewskiej, którzy zamierzają uczestniczyć w tej uroczystości muszą liczyć się ze zwiększonymi środkami bezpieczeństwa. Policja uspokaja jednak, że nie ma żadnych informacji o zagrożeniach.

 

- Pilnujemy bezpieczeństwa ludzi. Mamy możliwości i właściwych policjantów we właściwych miejscach i właściwie wyszkolonych, żeby zmierzyć się z wszelkimi ewentualnościami - powiedział Jim Weems, inspektor policji nadzorujący ślub.

 

 

W Widsorze jest korespondent Polsat News Tomasz Lejman, który relacjonuje przygotowania do wydarzenia:

 

 

Meghan Markle i książę Harry wezmą ślub w kaplicy Świętego Jerzego w zamku królewskim w Windsorze o godz. 12:00 (o 13:00 czasu polskiego). Para zaprosiła na ślub  600 gości.

 

Godzinę po ceremonii  w kościele (i po sesji zdjęciowej) Megan i Harry przejadą głównymi ulicami miasta. Wieczorem w rezydencji Frogmore House niedaleko Windsoru odbędzie się zorganizowane przez księcia Karola przyjęcie weselne. Weźmie w nim udział jedynie 200 najbliższych osób.

 

Ile kosztuje królewski ślub

 

Po ślubie Meghan Markle zmieni nazwisko na Rachel Meghan Mountbatten-Windsor. Zgodnie z tradycją królowa Elżbieta nada nowożeńcom nowe tytuły; prawdopodobnie będą to odpowiednio Duke i Duchess of Sussex; po ślubie Kate Middleton i książę William otrzymali tytuły Duchess i Duke of Cambridge.

 

W oficjalnym oświadczeniu Pałac Kensington poinformował, że pokryje znaczną większość wydatków związanych z weselem, w tym m.in. opłaty kościelne, kwiaty, dekoracje, oraz koszty przyjęcia. Szacuje się, że koszty całej ceremonii i przygotowań do niej to nawet 500 tys.  funtów.

 

Megan i Harry zdecydowali, że zamiast prezentów ślubnych poproszą gości o darowizny na stworzony przez siebie fundusz. Pieniądze przekażą na rzecz którejś ze wspieranych przez nich organizacji.

 

O przygotowaniach do ceremonii informuje na Twitterze Pałac Kensington. M.in. o tym, jakie kwiaty będą w świątyni i w jaki sposób kucharze pracują nad specjalnym menu. 

 

 

 

 

 

Polsat News, polsatnews.pl, Reuters