Podczas nocy muzeów z piątku na sobotę, z 18 na 19 maja z kolekcji Czartoryskich będzie można obejrzeć "Damę z gronostajem" Leonarda da Vinci oraz "Krajobraz z miłosiernym samarytaninem" Rembrandta. Te dzieła jednak już wcześniej były dostępne dla odwiedzających Muzeum Narodowe w Krakowie. Nowością będzie XIV-wieczny rękopis Mszału Cysterskiego.

 

"300 innych arcydzieł mistrzów malarstwa oraz reszta z 86 tys. obiektów muzealnych trafiło pod klucz" - informuje Wirtualna Polska.

 

"Zabytki rozpadają się w rękach"

 

Pod koniec grudnia 2016 r. państwo polskie kupiło za 100 mln euro należącą do Fundacji Książąt Czartoryskich kolekcję, obejmującą dzieła sztuki. Wśród nich są m.in.: mumia Asetemachbit, kapłanki śpiewaczki boga Amona z X/IX wieku p.n.e, ewangeliarz z XI wieku wiązany z królem Bolesławem Szczodrym, rękopis "Kroniki" Jana Długosza, oryginał "Hołdu pruskiego" z 1525 roku.

 

WP informuje również, że stan niektórych zakupionych eksponatów jest fatalny, a "zabytki rozpadają się w rękach". Mowa m.in. o chorągwi Gwardii Koronnej króla Stanisława Augusta Poniatowskiego z XVIII wieku, która namalowana jest na jedwabiu i rozpada się ze starości. W złym stanie jest także obraz "Bitwa pod Kaliszem". Jest on spękany, a farba odspaja się od płótna.

 

Muzeum Czartoryskich jest dodatkowo w remoncie. Otwarcie planowane jest w 2019 roku.

 

Protestujący w Sejmie "wygrodzeni"

 

Centrum Informacyjne Sejmu poinformowało, że Sejm nie weźmie udziału w Nocy Muzeów, jako powód podając "przyczyny organizacyjne".

 

Również Senat wycofał się z udziału w przedsięwzięciu. Tu powodem miał być Zgromadzenie Parlamentarne NATO, które rozpoczyna się w Warszawie 25 maja. Jego obrady odbędą się w Sejmie, gdzie trwa 30. dzień protestu niepełnosprawnych i ich rodziców.

 

- Na czas obrad Zgromadzenia Parlamentarnego NATO protestujący zostaną odgrodzeni - poinformował w środę szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. Podczas rozmowy w RMF FM powiedział, że nic nie wie o możliwości przeniesienia niepełnosprawnych i ich opiekunów.

 

To już 15. edycja Nocy Muzeów. Co roku w wydarzeniu brał udziały zarówno Sejm, jak i Senat.

 

W Noc Muzeów wiele muzeów, galerii i innych instytucji kultury w całym kraju czynnych jest do późnych godzin nocnych, a wstęp jest darmowy, choć może być konieczna wcześniejsza rezerwacja.

 

wp.pl, onet.pl, polsatnews.pl