Prokuratura: były wiceminister sprawiedliwości Michał Królikowski zatrzymany przez CBŚP

Polska

Na wniosek Prokuratury Regionalnej w Białymstoku zatrzymany został w środę adwokat Michał Królikowski. - Śledczy zamierzają mu ogłosić zarzuty w śledztwie dotyczącym oszustw w podatku VAT na wielką skalę - poinformował rzecznik PR w Białymstoku Paweł Sawoń. Kancelaria Królikowskiego wydała oświadczenie ws. zatrzymania, w jej ocenie "sprawa ma charakter polityczny oraz pokazowy".

Michał Królikowski, w przeszłości m.in. wiceminister sprawiedliwości, obecnie prowadzi praktykę adwokacką.

 

Prokuratura nie ujawnia na razie, o jakie zarzuty chodzi, ale w związku z tym, iż zarzuty formalnie zostały sporządzone i mają być ogłoszone po doprowadzeniu zatrzymanego do białostockiej prokuratury, w swoim komunikacie nie używa już ona pełnych danych osobowych.

 

Śledztwo ws. oszustwa w obrocie paliwami szacowane na blisko 700 mln zł

 

Rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Białymstoku prokurator Paweł Sawoń powiedział, że do zatrzymania przez funkcjonariuszy CBŚP doszło w Szczecinie.

 

Bezpośrednio po zatrzymaniu rozpoczęto przeszukania pomieszczeń. Celem tych czynności jest zabezpieczenie dokumentacji mogącej mieć związek z postępowaniem prowadzonym od 2015 roku przez Prokuraturę Regionalną w Białymstoku - poinformowano w komunikacie.

 

Śledztwo, dla potrzeb którego doszło do zatrzymania, prowadzone jest od 2015 roku przez Prokuraturę Regionalną w Białymstoku, we współpracy z urzędami skarbowymi i UKS w całej Polsce oraz z Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej.

 

Dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej działającej nie tylko w kraju, ale także na Słowacji, w Chorwacji i Wielkiej Brytanii, podejrzanej o oszustwa w obrocie paliwami szacowane na blisko 700 mln zł. Grupa miała wprowadzać do obrotu w naszym kraju paliwa bez płacenia za to podatku VAT, zarzuca się jej również tzw. pranie brudnych pieniędzy.

 

"Znikający podatnicy"

 

Według informacji podawanych wcześniej przez prokuraturę, przestępcza działalność odbywała się w ramach procedury wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, bez uiszczenia należnego podatku od towarów i usług. Firmy działały po kilka miesięcy jako tzw. znikający podatnicy, w tym czasie nie składały deklaracji podatkowych lub w składanych deklaracjach wskazywały nieprawdziwe informacje.

 

Między "znikającymi podatnikami" a kolejnymi firmami buforowymi, dochodziło do fikcyjnego obrotu paliwami płynnymi. Według śledczych, w rzeczywistości były one transportowane bezpośrednio od dostawcy do ostatecznego odbiorcy. Dzięki tej działalności ostateczny odbiorca paliwa wykazywał w swoich deklaracjach nieprawdziwe dane dotyczące wysokości podatku.

 

Główne osoby podejrzane zostały zatrzymane ponad rok temu. Sąd zdecydował o ich aresztowaniu.

 

Doradzał prezydentowi podczas prac nad ustawami o KRS i SN

 

Jak podała w środowym komunikacie Prokuratura Regionalna w Białymstoku, do tej pory w sprawie zarzuty postawiono osiemnastu osobom, w tym podejrzanym o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą oraz dwóm adwokatom, którzy dotąd występowali jako obrońcy.

 

- Jednemu z adwokatów prokurator przedstawił zarzuty dotyczące między innymi udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i tzw. prania brudnych pieniędzy. Drugiemu przedstawiono zarzuty związane z tzw. praniem brudnych pieniędzy - podała prokuratura.

 

Nazwisko mecenasa Michała Królikowski pojawiło się w kontekście tej sprawy jesienią ub. roku. Prokuratura Krajowa zastrzegała wówczas, że śledztwo w sprawie wyłudzeń (poprzez niezapłacenie) podatku VAT nie ma żadnego powiązania z doradczą działalnością tego prawnika dla prezydenta, związaną z pracami nad projektami ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

 

Śledczy zabezpieczyli jedynie część środków

 

We wrześniu ub. roku prokurator krajowy Bogdan Święczkowski informował, że w prowadzonym w Białymstoku śledztwie ustalono, że na rachunki kilku adwokatów przelano środki pochodzące z działań przestępczych. Dodał, że prokuratorzy Prokuratury Regionalnej w Białymstoku i CBŚ podjęli działania, by je zabezpieczyć; zablokowano wtedy kilkaset tys. euro na kontach bankowych.

 

Mówił też wówczas dziennikarzom, że w lipcu do CBŚP zadzwonił mecenas Michał Królikowski, który "dotychczas nie przewijał się w tym śledztwie". Święczkowski informował, że adwokat podał, iż na jego konto "jeden z uczestników grupy przestępczej" przelał ok. 1 mln zł. Prokurator wystąpił wtedy o wskazanie tego konta, podstaw przelewu i przepływu.

 

- Niestety, 17 lipca pan mecenas odmówił przekazania tych danych, uniemożliwiając tym samym prokuratorowi zabezpieczenie tej kwoty - mówił Święczkowski. Według niego, "prokurator został zmuszony do podjęcia innych działań, które w konsekwencji doprowadziły do zabezpieczenia części tych środków".

 

"Głównym celem jest odzyskanie pieniędzy"

 

Po informacjach w mediach, że "znalazł się na celowniku prokuratury", mecenas Królikowski mówił wtedy, że nie on jest celem. - Chodzi o zdyskredytowanie prezydenta, jako osoby, która przedstawi wiarygodną reformę sądownictwa. Bardzo prawdopodobne, że prokurator generalny idzie na wojnę z prezydentem - mówił wtedy w RMF FM.

 

W oficjalnym komunikacie z września 2017 roku Prokuratura Krajowa informowała, że w ramach śledztwa prowadzonego w Białymstoku badana jest sprawa "wykorzystywania rachunków kancelarii adwokackich do ukrywania na nich pieniędzy pochodzących z przestępstwa". - Głównym celem podejmowanych działań jest odzyskanie tych kwot - podawali śledczy.

 

"Sprawa nie znajduje uzasadnienia zarówno procesowego, jak i materialnoprawnego"

 

Na stronie kancelarii Królikowskiego pojawiło się oświadczenie w sprawie jego zatrzymania w Szczecinie. "W inicjowaną postanowieniem w dniu 2 maja 2018 roku sprawę zamieszano CBŚP, doprowadzając tym samym do zatrzymania Prof. Królikowskiego w odległej części kraju, podczas wykonywania obowiązków zawodowych związanych ze świadczeniem pomocy prawnej na rzecz klienta kancelarii. Pobudki zatrzymania w aspekcie samych motywów jak i jego miejsca i czasu są niejasne. W szczególności dotychczasowa współpraca z organami postępowania przygotowawczego w przedmiotowej sprawie odbywała się w kooperacji ze strony Prof. Królikowskiego, jaka była tylko możliwa z uwagi na związanie tajemnicą adwokacką." - głosi treść komunikatu. 

 

W ocenie kancelarii "sprawa zatrzymania ma charakter polityczny oraz pokazowy i nie znajduje uzasadnienia zarówno procesowego jak i materialnoprawnego. Z posiadanych informacji wynika, że Prof. Królikowski nigdy nie był przesłuchiwany w tej sprawie, jak i Prokuratura nie wzywała Prof. Królikowskiego celem przeprowadzenia jakiejkolwiek czynności, na które Prof. Królikowski, w razie wezwania bezsprzecznie i bezzwłocznie by się stawił."

 

Brejza: zatrzymanie ma związek ze słabnięciem wpływów Zbigniewa Ziobry

 

- Zatrzymanie Michała Królikowskiego, społecznego doradcy prezydenta Andrzeja Dudy ma związek z rozgrywkami politycznymi pomiędzy prezydentem a Zbigniewem Ziobrą - uważa Krzysztof Brejza z Platformy Obywatelskiej. 

 

 

PAP

bas/nro/ml/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie