Jak poinformował we wtorek Urząd Miasta Ciechanowa, 10 proc. kosztów przedsięwzięcia pokryje samorząd, zaś pozostałe 90 proc. pochodziło będzie ze środków zewnętrznych, unijnych.

 

10 proc. z budżetu miasta

 

Dzięki wschodniej obwodnicy Ciechanowa ruch samochodów ciężarowych zostanie wyprowadzony poza granice miasta, a dwa tamtejsze osiedla mieszkaniowe "Słoneczne" i "Płońska" zyskają bezpośrednie połączenie z pobliską gminą Opinogóra Górna.

 

- Będzie to obwodnica z prawdziwego zdarzenia, która wybiegnie poza miasto i pozwoli szerokim łukiem ominąć centrum. Z pewnością okaże się to korzystne zarówno z perspektywy mieszkańców, jak i kierowców, chcących sprawnie, bez ciągłego zatrzymywania się na światłach, ominąć miasto i jechać dalej do celu swojej podróży - podkreślił prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński, cytowany w komunikacie Urzędu Miasta.

 

- Co bardzo ważne, z budżetu miasta pokrywamy jedynie 10 proc. kosztów, resztę pozyskaliśmy ze źródeł zewnętrznych - zaznaczył prezydent Ciechanowa odnosząc się do finansowania budowy obwodnicy. Kosiński zwrócił przy tym uwagę, iż ciechanowski samorząd przygotowywał się do inwestycji od 2015 r. - pierwszym krokiem do realizacji przedsięwzięcia było wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej.

 

"Chodniki po obu stronach jezdni"

 

Obwodnica będzie miała długość 3,3 km. Wzdłuż jezdni, po obu stronach, powstaną chodniki oraz ścieżki rowerowe o nawierzchni bitumicznej. Wybudowane zostaną także zatoki autobusowe z peronami, zjazdy publiczne i indywidualne, kanalizacja deszczowa, rowy przydrożne i kryte oraz oświetlenie.

 

- Prace ruszą jeszcze w maju - podkreślił ciechanowski Urząd Miasta, dodając jednocześnie, iż wykonawca inwestycji, wybrana w przetargu firma Strabag, na realizację zadania będzie miała 360 dni od podpisania umowy, która została zawarta we wtorek, a jej wartość to ponad 22 mln 751 tys. zł.

 

- To kolejna inwestycja w Ciechanowie, którą realizuje nasza firma. Muszę powiedzieć, że jest to jedna z większych inwestycji na Mazowszu, jaką realizujemy dla samorządów - powiedział dyrektor oddziału Mazowsze grupy Strabag Marcin Zaręba.

 

Część robót w przyszłym roku

 

Przyznał, iż spodziewa się, że teren budowy zostanie przekazany za siedem dni, a planowane na ten rok prace obejmą m.in. roboty konstrukcyjne i część robót brukarskich. - Natomiast pozostała część robót brukarskich i roboty bitumiczne musi zostać na przyszły rok - zaznaczył Zaręba.

 

Wschodnia obwodnica Ciechanowa to część realizowanego tam większego projektu, na który składają się m.in. budowa centrum park and ride, zakup autobusów niskoemisyjnych, w tym elektrycznego oraz montaż systemu informacji pasażerskiej. Na cały projekt miasto uzyskało jeszcze w 2017 r. ponad 33,3 mln zł unijnego dofinansowania.

 

PAP