Łapiński: wniosek o referendum w przeciągu kilku tygodni

Polska
Łapiński: wniosek o referendum w przeciągu kilku tygodni

- Prezydent złoży w Senacie wniosek ws. referendum konsultacyjnego w przewidzianym prawem terminie. Jest jeszcze kilka tygodni do złożenia tego wniosku - powiedział rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski przyznaje, że "nie jest optymistycznie nastawiony do organizacji referendum 11 listopada".

Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości na Placu Zamkowym w Warszawie z okazji święta Konstytucji 3 Maja zapowiedział, że złoży w Senacie wniosek, aby referendum konsultacyjne ws. konstytucji odbyło się 10 i 11 listopada.

 

"Mamy jeszcze trochę czasu"

 

Krzysztof Łapiński zapytany o kwestię referendum w programie "Tłit" na stronie wp.pl podkreślił, że prezydent "ma swoją agendę polityczną, którą realizuje, a czwartkowym przemówieniem pokazał, że jest w niej konsekwentny".

 

- Rok temu zapowiedział, że chciałby przeprowadzić referendum na 100-lecie niepodległości i po roku, 3 maja, powtórzył tę deklarację. Powiedział, że złoży wniosek i złoży dokładnie z tą datą - 11 listopada - podkreślił prezydencki rzecznik.

 

Zapytany, kiedy ten wniosek zostanie złożony, Łapiński przypomniał, że prezydent zapowiedział zrobienie tego "w przewidzianym prawem terminie". - Jeżeli referendum miałoby się odbyć 10-11 listopada, to ten wniosek musiałby być złożony kilka miesięcy przed, żeby uruchomić całą procedurę, cały kalendarz referendalny - zaznaczył.

 

- Mamy jeszcze trochę czasu, to jest jeszcze kilka tygodni do złożenia tego wniosku - dodał rzecznik prezydenta.

 

"Będzie przekonywał Senat"

 

Łapiński podkreślił też, że "w momencie, kiedy taki wniosek trafi do Senatu, prezydent zapewne będzie przekonywał senatorów", by zgodzili się na propozycje prezydenta.

 

- Nie chciałbym zdradzać sposobów, jakich będzie używał, żeby ich przekonać, ale na pewno będzie przekonywał Senat jako izbę i senatorów, jako osoby, które będą o tym decydować - powiedział.

 

"Będziemy rozmawiać jeszcze na temat terminu"

 

Marszałek Senatu zapowiedział, że przedstawiciele większości parlamentarnej będą rozmawiać z prezydentem Andrzej Dudą na temat przedstawionego przez niego pomysłu przeprowadzenia referendum konsultacyjnego w sprawie ustawy zasadniczej w dniach 10-11 listopada.

 

- Będziemy rozmawiać jeszcze na temat terminu, bo nie jestem optymistycznie nastawiony do tego terminu - powiedział Karczewski w TVP. Przyznał, że choć prezydent "jednoznacznie podjął decyzję", to jednak rozmowy w tej sprawie będą się jeszcze odbywać.

 

Zaznaczył, że sceptycznie do terminu referendum, zaproponowanego przez prezydenta odnosi się nie tylko rządzący PiS, ale i opozycja. - Prezydent uważa, że to podniesie rangę świętowania, ja to też rozumiem - dodał.

 

"Nie byłoby dobrym pomysłem łączenie referendum z wyborami samorządowymi"

 

Zdaniem Karczewskiego nie byłoby także dobrym pomysłem ewentualne łączenie referendum z wyborami samorządowymi. - Ani my, ani pan prezydent nie mówiliśmy o takim rozwiązaniu - powiedział.

 

Marszałek Senatu dodał, że gdyby miało dojść do zmian w konstytucji, jego zdaniem "rozwiązania wzmacniające premiera byłyby lepsze niż (wzmacniające) prezydenta".

 

Jeśli chodzi o wniosek w sprawie referendum, który prezydent zamierza skierować do Senatu, Karczewski spodziewa się go w czerwcu lub w lipcu. Marszałek Senatu zwrócił uwagę, że senatorowie w takim wniosku nie mogą nic zmienić, mogą jedynie zagłosować za, przeciw lub się wstrzymać.

 

Prezydencka inicjatywa

 

Prezydent ogłosił inicjatywę referendum w sprawie zmian w konstytucji 3 maja ub.r. Mówił, że chce, by odbyło się ono w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - 11 listopada 2018 r., albo trwało dwa dni - 10 i 11 listopada.

 

W maju ub. roku również prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił, że w konstytucji konieczne są zmiany. Prezes PiS wypowiadał się jednak krytycznie o pomyśle przeprowadzenia referendum konsultacyjnego w Święto Niepodległości. O swoich wątpliwościach dot. terminu referendum wielokrotnie wypowiadał się również marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

 

Zgodnie z konstytucją referendum ogólnokrajowe w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa ma prawo zarządzić Sejm, lub prezydent za zgodą Senatu.

 

Konieczna zgoda Senatu

 

Zgodnie z ustawą o referendum ogólnokrajowym, prezydent przekazuje Senatowi projekt postanowienia o zarządzeniu referendum, zawierający treść pytań lub wariantów rozwiązania w sprawie poddanej pod referendum, a także termin jego przeprowadzenia. Senat w terminie 14 dni od dnia przekazania projektu postanowienia podejmuje uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zarządzenie referendum.

 

Do wyrażenia zgody na przeprowadzenie referendum konieczna jest bezwzględna większość głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

 

Pierwsza tura wyborów samorządowych może się odbyć w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada br.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie