Stoch wygrał ostatni konkurs PŚ. Ukoronowanie świetnego sezonu

Świat

Kamil Stoch wygrał ostatni w sezonie konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich na mamucim obiekcie w słoweńskiej Planicy. Drugie miejsce zajął w niedzielę Austriak Stefan Kraft, a trzecie Norweg Daniel Andre Tande. Stefan Hula był 13., Maciej Kot 19., 21. Dawid Kubacki 21. i 27. Piotr Żyła.

Kamil Stoch odebrał w Planicy, m.in. z rąk ministra sportu i turystyki Witolda Bańki, Kryształową Kulę za triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w skokach narciarskich.

To drugi taki sukces w karierze 30-letniego Polaka. Wcześniej był najlepszy także w olimpijskim sezonie - 2013/14.

Zwycięstwa w PŚ Stoch był pewny już od tygodnia, ale swoją dominację potwierdził wygrywając oba indywidualne zawody - w piątek i niedzielę - w finale cyklu na mamucim obiekcie w Planicy.

Puchar Narodów wygrali Norwegowie

W klasyfikacji generalnej z dorobkiem 1443 pkt o 373 wyprzedził Niemca Richarda Freitaga oraz o 458 Norwega Daniela Andre Tandego.

Małą Kryształową Kulę za klasyfikację lotów wywalczył Norweg Andreas Stjernen, który o siedem punktów wyprzedził Stocha.

W klasyfikacji Pucharu Narodów najlepsi okazali się Norwegowie, przed Niemcami i biało-czerwonymi, którzy wygrali ją przed rokiem.

Stoch goni Weissfloga w klasyfikacji wszech czasów

Kamil Stoch po raz 31. w karierze wygrał indywidualny konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich i zajmuje nadal szóste miejsce w klasyfikacji wszech czasów pod względem triumfów w PŚ. Do piątego Niemca Jensa Weissfloga brakuje mu dwóch triumfów.

Na czele rankingu jest Gregor Schlierenzauer. Austriak, który w ostatnich latach walczył z kontuzjami, ma w dorobku 53 zwycięstwa. Po raz ostatni stanął na najwyższym stopniu podium 6 grudnia 2014 roku.

Drugi jest Fin Matti Nykaenen - 46 triumfów, a trzeci Adam Małysz - 39. Obaj - podobnie jak Weissflog - już zakończyli kariery sportowe.

Trener z nowym kontraktem

- Austriacki trener kadry skoczków narciarskich Stefan Horngacher przedłużył o rok kontrakt z Polskim Związkiem Narciarskim - poinformował jego prezes Apoloniusz Tajner.

Umowa, której warunki zostały ostatecznie ustalone podczas ostatniego weekend Pucharu Świata w słoweńskiej Planicy, zawierza klauzulę o możliwości jej przedłużenia na kolejne lata.

48-letni Horngacher prowadzi biało-czerwonych od 2016 roku, kiedy zastąpił Łukasza Kruczka.