Negatywne opinie na Facebooku i problem z odszkodowaniem - "Państwo w Państwie" odpowiada na listy

Polska
Negatywne opinie na Facebooku i problem z odszkodowaniem - "Państwo w Państwie" odpowiada na listy
Polsat News

Setki listów tradycyjnych i maili w każdym tygodniu; ludzkie dramaty, problemy prawne i poczucie niesprawiedliwości. Jak co tydzień na wybrane przez dokumentalistów redakcji lis odpowiada adwokat - mecenas Marcin Grodzicki.

Porady prawne udzielane na łamach portalu mają charakter ogólny i nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z prawnikiem.

Problem z odszkodowaniem

Stanisław: Spotkała mnie przykra sprawa. Ubezpieczyciel odmówił mi wypłaty odszkodowania za zniszczenie mojej elewacji. Została zachlapana zaprawą cementową, w trakcie prac na sąsiednim budynku. Nadmieniam, że na zakładanie spraw mnie nie stać. Jestem emerytem i mam 84 lata. Dziękuję serdeczne za nagłośnienie sprawy.

 

Mec. Marcin Grodzicki: Panie Stanisławie, z Pana maila wynika, że ma Pan polisę, która nie obejmuje przypadków "nieumyślnego zachlapania". Myślę zatem, że od ubezpieczyciela nie dostanie Pan pieniędzy. Powinien Pan zwrócić się do właściciela sąsiedniego budynku, względnie administracji, poinformować o tym co się stało (mam nadzieję, że ma Pan dokumentację fotograficzną) i może przy odrobinie wolnej woli, udałoby się sprawę załatwić polubownie – np. może administracja tamtego budynku nieodpłatnie zlikwiduje szkodę.

 

Negatywne opinie na Facebooku

 

Katarzyna: "Na profilu mojej firmy pojawiły się negatywne oceny mojej firmy, że sprzedaję brudne meble z myszkami. Zgłosiłam sprawę na policję, ale ta umorzyła postępowanie. Proszę o pomoc."

 

Mec. Marcin Grodzicki: Pani Katarzyno, proszę pamiętać, że system ocen na Facebooku można wyłączyć. Jeśli jednak chce Pani tę opcję swoim klientom pozostawić, może Pani pod każdą oceną przedstawić swoje rację. Myślę, że takie rozwiązanie jest najlepsze, bez angażowania w to organów ścigania.

 

Prawo działa wstecz?

 

Halina: "Szanowni Państwo, Zakład Ubezpieczeń Społecznych stosując art. 25 ust.1b ustawy nowelizującej z dn. 11 maja 2012, który działa wstecz, potrącił sumę kwot pobranych emerytur wcześniejszych z naliczonej podstawy emerytury powszechnej, obniżając świadczenie mojego męża o 683 zł miesięcznie. Uważam, że jest to działanie bezprawne i podejrzewam, że stosowane na powszechną skalę. Jeśli ta kwestia byłaby dla Państwa interesująca, chętnie podam szczegóły wraz z dokumentacją towarzyszącą."

 

Mec. Marcin Grodzicki: Pani Halino, przepis o którym Pani pisze był drobiazgowo analizowany zarówno przez sądy, jak i przedstawicieli świata nauki. Sądy ostatecznie uznały, że wprowadzone od 2013 roku pomniejszenie podstawy obliczenia emerytury, nie narusza zasady ochrony praw słusznie nabytych, czyli zgodnie z prawem. Osobom objętym tą regulacją nie przysługiwały jeszcze prawa do emerytury w powszechnym wieku emerytalnym.

 

Budowanie w puszczy

 

Karol: Szanowni Państwo chciałbym zwrócić Państwa uwagę na sytuację mieszkańców Puszczy Kampinoskiej. Lokalne prawo powoduje, że ludzie nie mogą budować domów. Walka z bezdusznymi przepisami trwa od kilkudziesięciu lat. W imieniu mieszkańców Puszczy Kampinoskiej liczę na odzew.

 

Mec. Marcin Grodzicki: Panie Karolu, podejrzewam, że chodzi o budowanie w Kampinoskim Parku Narodowym. Zgodnie z polskimi przepisami, Park Narodowy jest najwyższą formą ochrony przyrody. Nie dziwię się zatem dyrektorowi Parku, jeżeli w imię ochrony przyrody, prowadzi działania, które mają właśnie taki cel. Oczywiście, wszystko musi się odbywać zgodnie z przepisami.  Proszę pamiętać, że czasami interes ogółu, czyli dbałość o przyrodę, ochronę środowiska, musi ustępować naszym partykularnym interesom, takim jak np. budowa własnego domu.

 

"Państwo w państwie", polsatnews.pl

mic/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie