Ministerstwo planuje zmianę nazwy muzeum na Majdanku

Polska
Ministerstwo planuje zmianę nazwy muzeum na Majdanku
Państwowe Muzeum na Majdanku

MKiDN planuje zmianę nazwy Państwowego Muzeum na Majdanku - podano w wykazie prac KPRM. Jak poinformowano, zmiana nazwy "ma na celu dobitne podkreślenie charakteru i genezy miejsca" po byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady "KL Lublin".

Z informacji zamieszczonej w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów wynika, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego planuje zmianę ustawy z dnia 2 lipca 1947 r. o upamiętnieniu męczeństwa Narodu Polskiego i innych Narodów na Majdanku. Nowelizacja ustawy dotyczy zmiany nazwy Państwowego Muzeum na Majdanku. W wykazie czytamy, że zmiana ma na celu "dobitne podkreślenie charakteru i genezy miejsca" po byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady "KL Lublin". Osobą odpowiedzialną za opracowanie projektu ustawy jest sekretarz stanu w ministerstwie kultury Jarosław Sellin.

 

Jak wyjaśniono w wykazie prac, potrzeba wprowadzenia zmian w ustawie jest reakcją na "zmieniony kontekst społeczny - w tym międzynarodowy - w jakim Państwowe Muzeum na Majdanku działa po 71 latach od jego utworzenia".

 

"Realia XXI wieku wymagają utrwalenia prawdy historycznej"  

 

"W 1947 roku żywa pamięć o niemieckim terrorze w latach okupacji Polski przez III Rzeszę, w tym pamięć i świadectwo ocalałych więźniów niemieckiego obozu - KL Lublin (wcześniej KGL Lublin), nie wymagała dookreślania przez nazwę muzeum tego kim byli twórcy i realizatorzy zbrodni w nim popełnionych. Realia XXI wieku, w tym upowszechnianie w światowych środkach przekazu fałszywych kodów pamięci dotyczących obozów koncentracyjnych i zagłady - przypisywanie ich utworzenia Polsce i Polakom, wymaga utrwalenia prawdy historycznej w nazwie Państwowego Muzeum na Majdanku" - czytany na stronie KPRM.

 

Poinformowano, że wprowadzenie zmian w ustawie wynika także z "konieczności zapewnienia spójności z wprowadzonymi ustawą z dnia 29 kwietnia 2016 r. o zmianie ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz niektórych innych ustaw zmianami, polegającymi m.in. na zniesieniu Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, utworzonej w 1947 r. jako Rada Ochrony Pomników Męczeństwa".

 

Zgodnie z art. 4 ustawy o upamiętnieniu męczeństwa Narodu Polskiego i innych Narodów na Majdanku Rada wskazana jest jako organ opiniodawczy i doradczy w zakresie działalności Państwowego Muzeum na Majdanku.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie