Sędzia TK Marek Zubik "zniknął" ze składów orzekających

Polska
Sędzia TK Marek Zubik "zniknął" ze składów orzekających
Polsat News

Prof. Marek Zubik, jeden z sędziów TK wybranych jeszcze podczas kadencji PO-PSL, od 2017 roku nie brał udziału w wydaniu ani jednego orzeczenia. Trybunał Konstytucyjny działa de facto w składzie czternastoosobowym - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Według gazety, na brak aktywności sędziego Zubika w TK może mieć wpływ wniosek ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

"DGP" podkreśla, że pozostałych pięciu sędziów, którzy także nie zostali wybrani głosami PiS, (Małgorzata Pyziak-Szafnicka, Leon Kieres, Stanisław Rymar, Piotr Tuleja, Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz) orzeka dość regularnie.

 

Według gazety, zaprzestanie orzekania przez sędziego Zubika, choć jest on aktywny w innych obszarach życia publicznego, może mieć związek z wnioskiem złożonym do TK na początku 2017 r. przez ministra sprawiedliwości.

 

"Narzędzie" do odsuwania sędziów

 

Zbigniew Ziobro domagał się w nim zbadania zgodności z ustawą zasadniczą uchwały Sejmu z 2010 r., na mocy której trzej sędziowie, w tym właśnie Marek Zubik, a oprócz niego Stanisław Rymar i Piotr Tuleja, stali się sędziami Trybunału. Sąd konstytucyjny, mimo że minął już ponad rok, nadal tej kwestii nie rozstrzygnął.

 

Zdaniem "DGP", "dzięki temu prokurator generalny zyskał narzędzie służące do odsuwania od spraw trzech starych sędziów. Narzędzie, jak się okazuje, skuteczne, gdyż TK zawsze przychyla się do wniosków o wyłączenie ze składu orzekającego Tulei, Zubika czy Rymara. Sęk w tym, że prokurator generalny, nie we wszystkich sprawach o to wnioskuje".

 

Według informacji dziennika, Zbigniew Ziobro w 2017 r. złożył wniosek o wyłączenie sędziów Rymara, Tulei, Zubika tylko dwa razy. Dodatkowo w tym samym roku domagał się wyłączenia tego ostatniego jeszcze w jednej sprawie.

 

TK nie odpowiedział

 

Prof. Marek Zubik nie komentuje sprawy.

 

Trybunał Konstytucyjny także nie udziela informacji, argumentując, że "wyjaśnienia, motywacje i tłumaczenia organu nie są objęte zakresem ustawy o dostępie do informacji publicznej".

 

Dziennik Gazeta Prawna, polsatnews.pl

paw/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze