Pierwsza kobieta na czele CIA. Gina Haspel miała nadzorować tortury i uczestniczyć w niszczeniu taśm

Świat
Pierwsza kobieta na czele CIA. Gina Haspel miała nadzorować tortury i uczestniczyć w niszczeniu taśm
PAP/EPA/HANDOUT

Gina Haspel to obecna wiceszefowa Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA). Amerykańskie media przypominają mroczne karty w jej karierze. Haspel jako tajny oficer miała w 2002 r. nadzorować tortury podejrzanych o terroryzm, a później uczestniczyć w wydaniu rozkazu zniszczenia nagrań dokumentujących brutalne przesłuchania w tajnym więzieniu w Tajlandii.

"Mike Pompeo, Dyrektor CIA, zostanie nowym Sekretarzem Stanu. Sprawdzi się fantastycznie! Podziękowania dla Rexa Tillersona za jego służbę! Gina Haspel będzie nowym Dyrektorem CIA i pierwszą kobietą wybraną na to stanowisko. Gratulacje dla wszystkich!" - poinformował we wtorek na Twitterze prezydent USA Donald Trump.

 

Od 7 lutego 2017 roku Gina Haspel pełniła funkcję zastępcy szefa Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA); wspierała Pompeo w zarządzaniu danymi wywiadowczymi, zajmowała się też analizami, tajnymi operacjami, kontrwywiadem i łącznością z zagranicznymi służbami wywiadowczymi.

 

Haspel rozpoczęła karierę w agencji wywiadowczej w 1985 roku. Ma bogate i różnorodne doświadczenie w pracy za oceanem, była szefową wielu komórek wywiadowczych. Następnie zajmowała w Waszyngtonie wiele wysokich stanowisk kierowniczych, między innymi zastępcy dyrektora Krajowej Służby Tajnej (National Clandestine Service - NCS), zastępcy dyrektora NCS ds. wywiadu zagranicznego i tajnych operacji oraz szefa sztabu NCS.

 

NCS jest tzw. tajnym ramieniem CIA, które zajmuje się wszystkimi niejawnymi operacjami na świecie dotyczącymi środowiska wywiadowczego.


Amerykańska prasa przypomina, że Haspel w 2002 r. uczestniczyła w programie CIA, w ramach którego stosowano tortury wobec więźniów podejrzanych o terroryzm. Jak podaje "New York Times", Haspel miała bezpośrednio nadzorować brutalne przesłuchania Abu Zubaydaha i Abd al-Rahima al-Nashiriego, podejrzanych o przynależność do Al-Kaidy.


Polska wypłaciła odszkodowanie


Jak przypomina "NYT", Zubaydah miał być podtapiany 83 razy w ciągu miesiąca. Agenci mieli też wielokrotnie uderzać jego głową w ścianę, pozbawiać go snu i przetrzymywać nago, zanim doszli do wniosku, że mężczyzna nie posiada żadnych istotnych informacji.


Obaj podejrzani twierdzili, że w latach 2002-2003 byli przetrzymywani w tajnym więzieniu CIA w Starych Kiejkutach na Mazurach.

 

Europejski Trybunał Praw Człowieka w 2014 roku nakazał polskiemu rządowi wypłacenie każdemu z mężczyzn odszkodowanie w wysokości ponad 100 tys. euro.


Zubaydah i al-Nashiri osadzeni są teraz w więzieniu w Guantanamo.


Nagrodzona za zwalczanie terroryzmu


Brutalne przesłuchania miały być nagrywane, a taśmy przechowywane w sejfie w tajnym więzieniu w Tajlandii do 2005 r., kiedy zlecono ich zniszczenie. "NYT" podaje, że wydaniu rozkazu uczestniczyła Haspel.


CIA utrzymuje, że decyzję podjął ówczesny przełożony Haspel, Jose Rodriguez.

 

Haspel otrzymała wiele nagród, między innymi od George'a H. W. Busha za skuteczne zwalczanie terroryzmu; medal za zasługi dla wywiadu oraz prezydencką nagrodę - Presidential Rank Award, która jest najbardziej prestiżowym odznaczeniem, jakie może otrzymać pracownik federalnych służb cywilnych.

 

nytimes.com, polsatnews.pl, PAP

prz/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze