Pierwsza z osób poszkodowanych po zawaleniu kamienicy w Poznaniu dostała nowe mieszkanie

Polska

- Dziś po południu pierwsza z poszkodowanych osób, starsza, samotnie mieszkająca pani zaakceptowała nowe mieszkanie i lokal został jej przydzielony. Pozostają teraz jedynie kwestie techniczne - powiedziała Magdalena Górska, pełnomocniczka prezydenta Poznania ds. interwencji lokatorskich. Od czasu katastrofy budowlanej ponad 30 byłych mieszkańców budynku przebywa w hotelu przy ul. Łozowej.

W niedzielę rano zawaliła się - prawdopodobnie wskutek wybuchu gazu - część kamienicy na poznańskim Dębcu. W ruinach budynku znaleziono ciała pięciu osób, 21 zostało rannych. Prokuratura potwierdziła, że wybuch w kamienicy mógł być spowodowany w sposób celowy, by zatrzeć ślady innego przestępstwa.

 

Dla władz miasta - jak podkreślają - priorytetem jest znalezienie dla poszkodowanych nowych mieszkań. W czwartek po południu pełnomocniczka prezydenta Poznania ds. interwencji lokatorskich Magdalena Górska powiedziała że pierwszy z lokali został już zaakceptowany.

 

- Łazienka jest wyposażona, rozmawialiśmy też już z Caritasem i przygotowane są nowe meble, które w tym mieszkaniu mogłyby się znaleźć. Mieszkanie jest bardzo ładne, w centrum miasta, co na pewno ułatwi lokatorce komunikację z rodziną - powiedziała Górska.

 

Dodała, że poszkodowana będzie mogła się tam wprowadzić w ciągu tygodnia.

 

Górska tłumaczyła, że obecnie poszukiwanych jest łącznie 11 mieszkań. - Chcemy te lokale wskazać rodzinom jak najszybciej i oczywiście dostosować je do sytuacji danej rodziny; jej dochodów, czy liczebności. Sytuacja jest wyjątkowa, dlatego działamy specjalnym trybem - zastępca prezydenta Tomasz Lewandowski umożliwił nam to, wydając zarządzenie w tej sprawie - mówiła.

 

Zaznaczyła, że miasto poszukuje dla poszkodowanych zarówno lokali z zasobów mieszkań socjalnych, komunalnych, jak również na rynku wtórnym.

 

Zasiłki dla lokatorów

 

W środę prezydent Poznania wydał zarządzenie, które oficjalnie powołało - działający już od niedzieli - specjalny zespół zajmujący się koordynowaniem pomocy poszkodowanym. Na czele zespołu stanął zastępca prezydenta Jędrzej Solarski, a w jego skład weszli także: dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zarzadzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Witold Rewers, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie Włodzimierz Kałek, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Paweł Łukaszewski, pełnomocnik prezydenta ds. interwencji lokatorskich Magdalena Górska, oraz radca prawny Henryk Kuligowski.

 

Już w poniedziałek poszkodowanym rodzinom zostały wypłacone pierwsze zasiłki: po 1,5 tys. zł na każdą osobę. Dodatkowo, rodzicom dzieci w wieku szkolonym wypłacono zasiłek szkolny w wysokości 620 zł na dziecko.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie