Żydzi w Polsce. Amerykański raport z 1946 r. opublikował "The Jerusalem Post"

Świat
Żydzi w Polsce. Amerykański raport z 1946 r. opublikował "The Jerusalem Post"
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Demonstracja Żydów przeciwko zakazowi wyjazdu do Palestyny. Warszawa, 11.06.1930

Antyżydowskie manifestacje w Polsce są kontynuacją działań prawicowych grup, które funkcjonowały przed 1939 rokiem; antysemityzm był powszechny w wielu częściach kraju, a Żydów traktowano jak obywateli drugiej kategorii jeszcze przed wojną - to wnioski amerykańskiego raportu z 1946 r. Dokument, tajny niemal przez 40 lat, opisał izraelski dziennik "The Jerusalem Post".

Termin publikacji dziennika jest nieprzypadkowy: w czwartek w życie weszła kontrowersyjna nowelizacja ustawy o IPN, która wywołała polsko-izraelski konflikt dyplomatyczny, a o nowym prawie i jego skutkach polska delegacja rozmawia tego dnia w Izraelu.

 

Odtajniony w latach 80.

 

Raport "Żydzi w Polsce od czasów wyzwolenia" przygotował w maju 1946 roku Departament Stanu USA. Na początku lat 80. dokument został odtajniony. Dotarło do niego Centrum Szymona Wiesenthala,  międzynarodowa agencja żydowska z siedzibą w Los Angeles, której celem jest m.in. zachowanie pamięci o Holokauście. To centrum udostępniło raport dziennikarzom.

 

"Nie ma wątpliwości, że obecne (1946 rok - red.) antyżydowskie manifestacje w Polsce są kontynuacją działań prawicowych grup, które funkcjonowały przed 1939 roku, kiedy nawet duże partie polityczne miały antysemickie programy" - napisali autorzy dokumentu.

 

"Obywatele drugiej kategorii"

 

Według nich, antysemityzm "osiągnął takie rozmiary w Wojsku Polskim pod dowództwem generała Władysława Andersa, że wielu żydowskich żołnierzy było zmuszonych te siły opuścić i zaciągnąć się do innych armii alianckich". "Powszechny antysemityzm" miał występować w 1944 r. w Lublinie, ale i w innych częściach Polski.

 

Zdaniem cytowanego przez "The Jerusalem Post" rabina Marvina Hiera, twórcy Centrum Szymona Wiesenthala, dokument przeczy argumentom polskich władz, że antysemityzm był skutkiem działań komunistycznego rządu. Wskazał fragment raportu, w którym jest mowa, że "Żydów traktowano jako obywateli drugiej kategorii" jeszcze przed wojną.

 

Autorzy przekonują, że z powodu doniesień o antysemickich incydentach i obawy o życie ocalałych z Holokaustu, już po wojnie Żydzi wyjeżdżali z Polski do amerykańskiej strefy w Niemczech, a ci, którzy wrócili do Polski, "po krótkim pobycie wrócili do zachodnich Niemiec".

  

"The Jerusalem Post" podkresla, że choć raport był dostępny, do tej pory był nieznany.

 

rp.pl, polsatnews.pl

dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie