Jak wyjaśnił Milczarczyk Warszawa ma dwa połączone systemy alarmowe, działające równolegle. Za jeden, znacznie większy, liczący niemal dwieście syren, odpowiada wojewoda. Drugi system - mniejszy, podlega miastu.

 

I to właśnie te syreny warszawiacy usłyszą 19 kwietnia. O której i jak długo będą pracowały - te szczegóły zostaną dopiero ustalone.

Milczarczyk powiedział, że to inicjatywa własna ratusza, a Mike Urbaniak nie występował z taką prośbą do miasta

 

To nie hołd tylko przegląd techniczny

 

Komentując decyzję wojewody o niewłączaniu syren w rocznicę zrywu w żydowskim getcie Milczarczyk stwierdził, że przecież urząd wojewody włącza syreny 1 sierpnia w godz. "W" (o godz. 17), aby mieszkańcy mogli oddać hołd i uczcić pamięć poległych i zamordowanych w czasie Powstania Warszawskiego.

 

Pomysł włączenia syren w 75 rocznice powstania w getcie warszawskim wyszedł od dziennikarza Mike'a Urbaniaka, który chciał, aby w ten sposób upamiętnić bojowników zrywu, podobnie jak to się dzieje w przypadku rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.

 

W odpowiedzi wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera (PiS) zdecydował, że syreny z systemu wojewódzkiego nie zostaną włączone dla uczczenia 75 rocznicy żydowskiego powstania 19 kwietnia.

 

"Jestem zszokowany. Nie tylko odmową (...) ale kuriozalnym uzasadnieniem wojewody - powiedział Urbaniak onetowi.pl i dodał: "wojewoda pisze, że nie włącza się syren, ponieważ są one po to, by ostrzegać przed niebezpieczeństwem. Ale są włączane 1 sierpnia. Dlaczego? Z odpowiedzi wynika, że przypadkiem. Akurat wtedy sprawdzają, czy działa system" - twierdzi Urbaniak.

 

Miasto dwóch powstań

 

Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego powiedział w rozmowie z onet.pl, że Warszawa jest "miastem dwóch powstań przeciw niemieckiej okupacji".

 

"To nasze warszawskie dziedzictwo. Warto ten fakt właściwie upamiętniać. Pomysł uruchomienia syren w rocznicę powstania w getcie warszawskim jest dobry i mam nadzieję, że uda się go zrealizować" - cytuje Ołdakowskiego onet.pl.

 

Obchody rocznicy powstania w getcie organizuje Muzeum Żydów Polskich POLIN. W rocznicę jego wybuchu rozdawane są żółte żonkile.

 

 

polsatnews.pl, onet.pl