Niemcy zapłacą odszkodowania algierskim Żydom. "Przyszło to późno, ale nie za późno"

Świat
Niemcy zapłacą odszkodowania algierskim Żydom. "Przyszło to późno, ale nie za późno"
Zdj. ilustracyjne/Pxhere/CC0 Public Domain

Światowy Kongres Żydów (WJC) z uznaniem wypowiedział się we wtorek o zgodzie Niemiec na wypłacenie odszkodowań Żydom z Algierii, którzy byli ofiarami antyżydowskich przepisów Francji Vichy.

O porozumieniu w tej sprawie z rządem niemieckim poinformowała w Tel Awiwie rzeczniczka Konferencji ds. Żydowskich Pozwów Materialnych wobec Niemiec (Claims Conference).

 

Prezes WJC Ronald S. Lauder podkreślił, że to "wspaniała wiadomość", która pokazuje, że "straszne traktowanie, jakie musieli wycierpieć algierscy Żydzi pod rządami reżimu Vichy nie zostało zapomniane".

 

- Dziękuję rządowi niemieckiemu za uczynienie tego gestu. Przyszło to późno, ale nie za późno - dodał Lauder.

 

Odszkodowania otrzyma około 25 tys. algierskich Żydów

 

Według rzeczniczki Claims Conference szacuje się, że odszkodowania otrzyma około 25 tys. algierskich Żydów, z których większość mieszka obecnie w Francji, a około 3,9 tys. w Izraelu. Każda z uprawnionych osób dostanie jednorazowe świadczenie w kwocie 2556 euro.

 

Świadczenia przysługują Żydom, którzy mieszkali na terenie Algierii od lipca 1940 roku do czasu zajęcia jej przez wojska alianckie w listopadzie 1942 roku i doznali nazistowskich prześladowań.

 

Według instytutu Yad Vashem, w chwili wybuchu wojny w 1939 roku w Algierii mieszkało około 120 tys. Żydów. Objęło ich antysemickie ustawodawstwo rządu marszałka Philippe'a Petaina, w tym pozbawienie francuskiego obywatelstwa oraz restrykcje w dziedzinie szkolnictwa i działalności zarobkowej. Żydowskich żołnierzy z Algierii reżym Vichy umieścił w obozie pracy przymusowej.

 

PAP

dk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze