Izrael uczcił troje Polaków jako Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata

Świat

Instytut Yad Vashem uhonorował pośmiertnie troje Polaków - Sabinę Perzynę, jej męża Jana Dziadosza i ich syna Aleksandra Dziadosza - jako Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Honorowy medal odebrała córka, Alicja Mularska. Rzecznik Yad Vashem powiedział, że ceremonia była zaplanowana dużo wcześniej i fakt, że wręczenie medali zbiegło się z kryzysem w relacjach z polskim rządem, jest przypadkiem.

Agencja AFP zwraca uwagę, że Polaków uhonorowano na tle szybko rosnącego napięcia dyplomatycznego między Izraelem a Warszawą, w związku z przyjęciem w piątek przez Sejm nowelizacji, która wprowadza karę grzywny lub karę do trzech lat więzienia za słowa "polskie obozy śmierci".

 

W obliczu kontrowersji wywołanych w Izraelu przyjęciem tej ustawy dziennik "Haarec" przypomniał w poniedziałek, że Yad Vashem uznało już ponad 6,7 tys. Polaków za Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

 

Zgodnie z nowelizacją ustawy o IPN każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".

 

Jeśli sprawca działałby nieumyślnie, podlegałby karze grzywny lub ograniczeniu wolności. Nie byłoby przestępstwem popełnienie tych czynów "w ramach działalności artystycznej lub naukowej". Nowy przepis ma się stosować do obywatela polskiego oraz cudzoziemca - "niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia czynu".

 

PAP

nro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze