Wyjątkowo ciepło, ale deszczowo. Na Bałtyku sztorm. Wiatr osiągnie 120 km/h

Polska

Początek tygodnia zapowiada się bardzo wietrznie, ale też deszczowo i ciepło, bo termometry mogą pokazywać nawet kilkanaście stopni. Porywy wiatru mogą wysoko w górach dochodzić nawet do 120 km/h, a przy tym łamać drzewa, uszkadzać dachy i pozbawiać prądu. IMGW wydał ostrzeżenia dla 14 województw.

Alerty pierwszego stopnia dotyczące silnego wiatru obowiązują w województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, łódzkim, lubelskim, świętokrzyskim, opolskim, śląskim, dolnośląskim i podkarpackim.


Ostrzeżenia dla województw zachodniopomorskiego i pomorskiego obowiązują od poniedziałku. IMGW prognozuje na ich terenie wystąpienie "silnego wiatru o średniej prędkości od 35km/h do 50 km/h i porywach do 85 km/h". Wiatr będzie wiał z zachodu i północnego zachodu.


Dla północnej części województwa pomorskiego wydano ostrzeżenie drugiego stopnia, będzie tam wiał silny wiatr "o średniej prędkości od 45 km/h do 60 km/h, z porywami do 90 km/h, w nocy do 100 km/h, z zachodu i północnego zachodu".

 

Nad morzem 100 km/h. W górach 120 km/h 


Mocno wiać będzie w nocy z poniedziałku na wtorek oraz we wtorek. Na nizinach do 90 km/h, nad morzem do 110 km/h, a wysoko w górach powyżej 120 km/h. Pamiętajmy, że porywy powyżej 70 km/h mogą już stanowić niebezpieczeństwo.


Silnemu wiatrowi będą towarzyszyć opadów deszczu, zarówno przelotne, jak i ciągłe, kilkugodzinne, o małym i umiarkowanym natężeniu, a we wtorek podczas lokalnych burz także o natężeniu dużym.


Temperatura będzie nietypowo wysoka, jak na styczeń, ponieważ do Polski ściągane będzie ciepłe powietrze polarno-morskie. W poniedziałek termometry pokażą od 7 do 10 stopni, a miejscami na południowym zachodzie nawet do niemal 15 stopni. We wtorek temperatura zacznie spadać, przeważnie nie przekroczy 5 stopni.

 

Skoki cieśnienia nawet o 10 hPa


Tradycyjnie, gdy wieje porywiście, ciśnienie ulega dużym wahaniom. W ciągu następnych dni spodziewamy się skoków nawet o 10 hPa. Wpłynie to niekorzystnie na nasze samopoczucie, np. objawiając się różnorodnymi bólami, sennością, rozdrażnieniem, problemami z koncentracją i wolniejszą reakcją na bodźce.


W związku z porywistym wiatrem, który może powodować lokalne szkody, należy pamiętać, aby nie parkować samochodów w pobliżu drzew, unikać przebywania pod nimi oraz liniami energetycznymi i tablicami reklamowymi. Warto też usunąć z balkonów wszelkie niezabezpieczone przedmioty, które mogłyby zostać porwane przez wiatr i stanowić zagrożenie.

 

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa radzi, by w czasie wichury pozostać w domach oraz wyłączyć gaz i elektryczność, zaś ci, którzy są na zewnątrz, powinni poszukać bezpiecznego schronienia i nie zatrzymywać się pod drzewami.

 

Poniżej najnowsza prognoza pogodny na wieczór 29 stycznia i najbliższe dni.

 

twojapogoda.pl, PAP, polsatnews.pl. Fot. na str. głównej: Wikimedia.org/Aleksandr Abrosimov

grz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie