Ciepło, prawie gorąco. Już 13 stopni na Dolnym Śląsku, a temperatura wciąż rośnie

Polska
Ciepło, prawie gorąco. Już 13 stopni na Dolnym Śląsku, a temperatura wciąż rośnie
Pxhere.com

Z każdym dniem temperatura jest coraz wyższa. Nie dość, że w najcieplejszych regionach Polski termometry wskazały w czwartek 13 stopni Celsjusza, to jeszcze niebo się rozpogodziło. To jednak dopiero początek fali ciepła. Za kilka dni będzie nawet 15 stopni powyżej zera.

W czwartek w stacji pomiarowej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Jeleniej Górze u stóp Karkonoszy termometry pokazały aż 13 stopni Celsjusza w cieniu. W słonecznych chwilach i przy słabszym wietrze można było poczuć w powietrzu pierwsze powiewy wiosny. Niemal w całej zachodniej Polsce było od 9 do 11 stopni.


Nawet na wschodzie, gdzie było najchłodniej, odnotowano od 4 do 6 stopni. A jeszcze 3 dni temu na Podlasiu temperatura w najcieplejszym momencie dnia nie wzrastała powyżej poziomu minus 8 stopni.

 

Śnieg utrzyma się tylko w górach 


Ciepłe są też noce i poranki. W Szczecinie nocą ze środy na czwartek temperatura nie spadła poniżej 9 stopni. Dla porównania średnia temperatura minimalna w tym okresie roku powinna wynosić minus 3 stopnie. Zamiast mrozu było ciepło.


Za sprawą łagodnego powietrza polarno-morskiego białego puchu z każdą dobą ubywa w piorunującym tempie. Na zachodzie, gdzie jest najcieplej, grubość pokrywy śnieżnej zmniejsza się średnio o 5 cm, jednak są miejsca, jak np. Elbląg, gdzie z dnia na dzień ubyło aż 15 cm białego puchu.


Do końca tygodnia śnieg w większości regionów Polski, tam, gdzie jeszcze zalega, powinien całkowicie się roztopić. Utrzyma się tylko w górach. Roztopom będą w dalszym ciągu sprzyjać wysokie temperatury, które już osiągają wartości nieczęsto spotykane w styczniu.

 

Ciepło, ale będzie porywisty wiatr


Zdecydowanie najcieplej ma być w poniedziałek, kiedy to w zachodnich i południowych województwach temperatura wzrośnie nawet do 15 stopni w cieniu. Nie ma jednak większej szansy na uczucie naprawdę przyjemnego ciepła, bo temperaturę odczuwalną zbijać będzie porywisty wiatr osiągający od 50 do 70 km/h.


W Polsce w styczniu najwyższe temperatury w historii sięgały 17-19 stopni. Wielokrotnie zdarzyło się natomiast około 15 stopni, ale tylko podczas południowego wiatru halnego, który nierzadko był bardzo silny, zwłaszcza na terenach górzystych. W blisko 100-letniej historii pomiarów nie zdarzyło się, aby temperatura przekroczyła 20 stopni.

 

Prognoza pogody na najbliższą noc i kolejne dni:

 

 


twojapogoda.pl, polsatnews.pl

grz/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie