Mural nawiązuje do wielokulturowej historii miasta. Przypomina wielobarwną tkaninę, na której znajdują się słowa w różnych językach i wizerunki przedmiotów związanych z różnymi kulturami. Wśród nich jest menora - właśnie wizerunek świecznika został zamalowany swastyką.


O sprawie zrobiło się głośno w sobotę w mediach społecznościowych; wtedy też jeden z użytkowników zgłosił sprawę na policję.

 

Zabezpieczono próbki farby


Jak poinformował w sobotę rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa, policja otrzymała zgłoszenie o zdewastowaniu muralu i namalowaniu na nim swastyki. Dodał, że na miejsce został wysłany patrol; policja prowadzi czynności. Nie wiadomo kto namalował swastykę i od jak dawna jest ona w tym miejscu.


Na miejscu był też patrol straży miejskiej. Jak powiedziała rzeczniczka prezydenta Białegostoku Urszula Mirończuk, straż miejska będzie ustalać teraz administratora budynku. Dodała, że po zabezpieczeniu przez policję próbek farby, to właśnie administrator będzie zobowiązany usunąć swastykę.

 

Zniszczony mural na tej samej ulicy


Na początku ubiegłego roku, w niedalekim sąsiedztwie, na tej samej ulicy, ktoś zdewastował inny mural, gdzie widnieje cytat ze słów papieża Jana Pawła II: "Rasizm jest zaprzeczeniem najgłębszej tożsamości istoty ludzkiej". Nieznany sprawca na słowie "rasizm" napisał jasną farbą słowo "Żyd", zmieniając sens słów papieża i nadając im wydźwięk rasistowski i antysemicki. Wtedy miasto zdecydowało, że usunie zanieczyszczenia i odnowi mural tak, by sens słów papieża był zachowany.

 

PAP