Łazik Curiosity od 5,5 roku eksploruje Marsa w poszukiwaniu śladów niegdyś istniejącego tam życia. Póki co nie znalazł niezbitych na to dowodów, a można nawet śmiało rzec, że prowadzone przez niego badania w wielu kluczowych kwestiach, np. istnienia tam wody, mocno rozczarowały.

 

Tajemnicze formacje o długości milimetra


Należący do NASA pojazd napotkał na swojej drodze skały o dziwnym kształcie. Tajemnicze formacje mają długość zaledwie milimetra. Na pierwszy rzut oka wyglądają jak skamieliny jakichś form życia, które mogły zamieszkiwć miliony lat temu powierzchnię Marsa.

Niektórzy dopatrują się w nich nawet kształtów znanych na Ziemi koników morskich. Ostatnio naukowcy informowali, że marsjańska gleba jest idealnym środowiskiem do egzystencji dżdżownic, a te formacje też bardzo je przypominają.


Zdjęcia nadesłane przez robota na Ziemię, wzbudziły mnóstwo ekscytacji nie tylko wśród specjalistów nadzorujących misję Curiosity, ale wielu badaczy i entuzjastów kosmosu z całego świata. Fotografie zostały wykonane w dniu 2 stycznia 2018 roku przy pomocy instrumentu MAHLI.

 

 

Formacja skalna czy obce formy życia? 


Chociaż ta informacja rozpala wyobraźnię, należy najpierw sprawdzić, czy jest to zwykła, chociaż ciekawie wyglądająca, formacja skalna, czy jednak mamy tu do czynienia ze skamieliną biologicznego organizmu.


W najbliższych dniach naukowcy z NASA spróbują przeprowadzić badania tego fascynującego obiektu. Jednak może to nie wystarczyć, bo łazik nie dysponuje zaawansowanym laboratorium, więc jest całkiem prawdopodobne, że przez wiele lat (aż do nowych misji) nie dowiemy się, czym są niezwykłe twory geologiczne.


twojapogoda.pl, dailymail.co.uk