Kamil Stoch zwycięzcą drugiego konkursu Turnieju Czterech Skoczni

Polska
PAP/EPA/LISI NIESNER

Kamil Stoch wygrał drugi konkurs 66. Turnieju Czterech Skoczni w niemieckim Garmisch-Partenkirchen. To pierwsze zwycięstwo Polaka na tym obiekcie. Stoch awansował na drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Kamil Stoch w drugiej serii skoczył na odległość 139,5 m.

Drugie miejsce zajął w poniedziałek Niemiec Richard Freitag, a trzecie Norweg Anders Fannemel.

Stoch jest pierwszym polskim skoczkiem narciarskim, który wygrał dwa pierwsze konkursy Turnieju Czterech Skoczni. Zdecydowanie prowadzi w klasyfikacji generalnej tej imprezy.

Gratulacje na Twitterze złożył prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

Stoch liderem po pierwszej serii

Kamil Stoch uzyskał 135,5 m i prowadził po pierwszej serii.

Drugi był Słoweniec Tilen Bartol - 136 m, a trzeci Japończyk Junshiro Kobayashi - 137 m. Na dziesiątej pozycji plasował się Dawid Kubacki - 126,5 m.

W finale wystąpili także: Maciej Kot - 15. po skoku na odległość 129 m, Piotr Żyła - 29. z odległością 122,5 m i 30. Stefan Hula - 119,5 m.

Kot walczył w parze z Gregorem Schlierenzauerem. Wprawdzie minimalnie lepiej wypadł Austriak, lądując o pół metra dalej (129,5 m), ale Polak awansował do finału plasując się z piątce "szczęśliwych przegranych".

Odpadł Jakub Wolny - 127,5 m. Przegrał w parze z Niemcem Markusem Eisenbichlerem, który uzyskał 128,5 m.

Do finału nie awansował Austriak Stefan Kraft - 122,5 m; lepszy wynik 125,5 miał jego rywal Słoweniec Ziga Jelar.

Nagroda dla Kamila Stocha

Kamil Stoch zdobył nagrodę Skok Roku za największą, łączną długość wszystkich prób w zawodach Pucharu Świata w 2017 roku. W 48 skokach uzyskał w sumie 7004,5 m. Najdalej wylądował w Vikersund - 238,5 m, a najbliżej w Pjongczangu - 100 m.

Drugie miejsce zajął Niemiec Andreas Wellinger - 6880,5 m, a trzecie Austriak Stefan Kraft - 6829,5 m.

Nagroda Skok Roku, której pomysłodawcą jest dziennikarz sportowy Tomasz Zimoch, została przyznana po raz 16.