Korea Płd. zajęła tankowiec. Podejrzewa, że dokonano nielegalnego przeładunku produktów naftowych dla Korei Płn.

Świat
Korea Płd. zajęła tankowiec. Podejrzewa, że dokonano nielegalnego przeładunku produktów naftowych dla Korei Płn.
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pixabay/dimitrisvetsikas1969/CC0 Creative Commons

Korea Południowa zajęła kolejny tankowiec pływający pod zagraniczną banderą w związku z podejrzeniem, że dokonał nielegalnego przeładunku produktów ropopochodnych na statek należący do Korei Płn. - poinformowała w niedzielę południowokoreańska agencja Yonhap.

Tankowiec KOTI od 21 grudnia cumuje w porcie między miastami Pjongtek i Dangdzin na zachodzie kraju; według firmy VesselFinder umożliwiającej śledzenie tras statków KOTI zawinął tam już dwa dni wcześniej.

 

Statek ma zakaz opuszczania portu do czasu zakończenia śledztwa przez południowokoreański wywiad i służby celne - przekazała Yonhap, powołując się na władze portowe. MSZ w Selu potwierdziło, że śledztwo jest prowadzone, ale odmówiło podania szczegółów.

 

Na razie nie wiadomo, kiedy ani gdzie KOTI miał dokonać nielegalnego przeładunku. Większość załogi tego zbiornikowca pochodzi z Chin i Birmy.

 

Zajety tankowiec

 

W piątek nieujawniony z nazwiska przedstawiciel MSZ w Seulu poinformował, że Korea Płd. zajęła pływający pod banderą Hongkongu tankowiec Lighthouse Winmore podejrzany o transportowanie produktów naftowych dla Korei Północnej wbrew sankcjom międzynarodowym. Statek ten miał pod koniec października przekazać na wodach międzynarodowych rafinowane produkty naftowe północnokoreańskiej jednostce.

 

Zakaz przyjmowania statków

 

Rada Bezpieczeństwa ONZ w czwartek wydała zakaz przyjmowania w portach całego świata czterech statków północnokoreańskich, które - jak się podejrzewa - zajmowały się transportem towarów objętych embargiem ONZ.

 

W 2017 roku RB ONZ przyjęła łącznie trzy pakiety sankcji wobec KRLD - objęły one: zakaz importu stali i węgla z KRLD oraz zakaz prowadzenia połowów przez statki północnokoreańskie na wodach międzynarodowych; zakaz importu tekstyliów oraz wprowadzenie ograniczeń w dostawach ropy naftowej dla Korei Płn.; ograniczenie docelowo o 75 proc. dostaw ropy naftowej i produktów pochodnych do tego kraju oraz odesłanie zatrudnionych za granicą północnokoreańskich pracowników.

 

28 listopada Pjongjang przeprowadził kolejny w tym roku test międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM), a wcześniej we wrześniu - szóstą już i największą z dotychczasowych próbę nuklearną. Znaczny wzrost aktywności komunistycznego reżimu w Pjongjangu w mijającym roku wywołał ostre reakcje wspólnoty międzynarodowej i wzrost napięcia na Półwyspie Koreańskim.

 

PAP

 

 

 

kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie