Beata Szydło ma mieć nowe stanowisko. Stanie na czele Komitetu Społecznego Rady Ministrów

Polska
Beata Szydło ma mieć nowe stanowisko. Stanie na czele Komitetu Społecznego Rady Ministrów
Polsat News/zdj.archiwalne

Wicepremier Beata Szydło stanie na czele Komitetu Społecznego Rady Ministrów, który będzie zajmował się m.in. inicjowaniem i koordynowaniem działań związanych z poprawą sytuacji rodzin i wspierania aktywności zawodowej w Polsce - wynika z zarządzenia premiera opublikowanego w czwartek.

Szydło podkreśliła, że powołanie Komitetu Społecznego RM to ważna decyzja szefa rządu.


"Przed nami dużo pracy, nowe wyzwania. Możemy wiele dobrego zrobić dla Polaków. Cieszę się, że szefując KSRM, będę mogła kontynuować nasz program" - napisała Szydło.

 

Zapowiedziała również, że na początku stycznia przedstawi plan działań i nowe inicjatywy Komitetu Społecznego RM.

 

 

Zarządzenie premiera Mateusza Morawieckiego zostało opublikowane w czwartek w Monitorze Polskim i również w czwartek wchodzi w życie.

 

W skład Komitetu poza wicepremier Szydło wejdą także jego wiceprzewodniczący, który zostanie powołany na wniosek Szydło przez premiera oraz szefowie resortów: rodziny, pracy i polityki społecznej; edukacji; kultury; nauki i szkolnictwa wyższego; spraw wewnętrznych i administracji; sprawiedliwości; zdrowia; rolnictwa; sportu; rozwoju i finansów; sekretarz do spraw europejskich - lub wyznaczeni przez nich przedstawiciele w randze sekretarza lub wicesekretarza stanu.

 

Organ pomocniczy rządu

 

Zgodnie z zarządzeniem Komitet Społeczny Rady Ministrów będzie organem pomocniczym rządu i premiera. Do jego zadań będzie należeć zapewnienie koordynacji działań i sprawne podejmowanie decyzji w sprawach społecznych oraz rekomendowanie ich premierowi i Radzie Ministrów.

 

Komitet Społeczny ma zajmować się m.in. inicjowaniem i koordynowaniem działań służących poprawie sytuacji rodzin w Polsce, w tym sytuacji demograficznej i dochodowej, społeczeństwa, jakości i warunków życia, a także służących wspieraniu aktywności zawodowej, edukacyjnej, kulturalnej i sportowo-rekreacyjnej oraz poprawie dostępności i poziomu usług socjalnych i opiekuńczych oraz sytuacji osób niepełnosprawnych, ich opiekunów i osób starszych, w tym emerytów.

 

Opinie i rekomendacje

 

Ponadto Komitet ma być odpowiedzialny za dokonywanie analiz i ocen stanu prawnego i społecznego dot. sytuacji rodzin, wspierania aktywności zawodowej i dostępności oraz poziomu usług socjalnych. Ma także przygotowywać programy i harmonogramy związane z realizacją poszczególnych zadań, koordynować prace związane z przygotowaniem projektów ustaw, uzgadniać rozstrzygnięcia lub stanowiska odnośnie projektów aktów prawnych i innych dokumentów rządowych w zakresie spraw społecznych.

 

Komitet będzie wskazywał rządowi opinie, wnioski, rozstrzygnięcia i rekomendacje w sprawach społecznych, określał zadania i terminy ich wykonania oraz wskazywał organy i instytucje odpowiedzialne za wykonanie tych zadań.

 

Zgodnie z zarządzeniem, Komitet będzie mógł powoływać zespoły do opracowania określonych analiz i prognoz.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie