Belgijka będzie pierwszą kobietą ambasadorem w Arabii Saudyjskiej

Świat
Belgijka będzie pierwszą kobietą ambasadorem w Arabii Saudyjskiej
SofiLayla/Pixabay.com/CC0 Creative Commons
Rijad

Belgia jest pierwszym krajem, który na stanowisko ambasadora w Arabii Saudyjskiej wyznaczył kobietę. Dominique Mineur, która obecnie jest ambasadorem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, wiosną rozpocznie pracę w Rijadzie.

Mineur będzie pierwszą kobietą - szefem misji dyplomatycznej w stolicy Arabii Saudyjskiej. 

 

Według belgijskich mediów w najbliższym czasie kobieta zostanie też ambasadorem Belgii w stolicy Iranu, Teheranie.

 

Belgijski minister spraw zagranicznych Didier Reynders powiedział, że decyzja o powołaniu kobiet na ambasadorów do takich stolic jak Teheran i Rijad wydaje się "oczywista".

 

- Jest to kolejny dowód na znaczenie praw kobiet w tych krajach, a przede wszystkim na to, że jesteśmy gotowi wysyłać najbardziej kompetentne osoby na stanowiska dyplomatyczne - powiedział.

 

Ograniczenia praw kobiet

 

Arabia Saudyjska, w której obowiązuje szczególnie surowa, wahabicka interpretacja islamu, jest jednym z ostatnich krajów na świecie, w których kobiety wciąż obowiązuje bardzo wiele ograniczeń.

 

Panie nie mogą wychodzić z domu bez ubioru osłaniającego twarz i ciało. Jeśli nie towarzyszy im mężczyzna, nie mają prawa podróżować. Kobieta musi mieć zgodę męskiego opiekuna, ojca, męża, brata lub syna, aby wyjść za mąż, uzyskać paszport, wyjechać za granicę, pójść na studia czy poddać się niektórym operacjom medycznym.

 

Król łagodzi restrykcje

 

Pod koniec października Rijad zapowiedział zniesienie zakazu oglądania przez kobiety zawodów sportowych od stycznia 2018 r. Saudyjki będą kibicować zawodnikom i drużynom na trzech wyznaczonych obiektach.

 

26 września król Arabii Saudyjskiej Salman wydał też dekret, na mocy którego kobiety będą mogły prowadzić samochód. Królestwo Saudów było ostatnim krajem na świecie, w którym było to zakazane.

 

Król Salman rozpoczął łagodzenie surowych restrykcji wobec kobiet w maju, gdy wydał dekret głoszący, że kobiety nie muszą już uzyskiwać zgody męskiego opiekuna na korzystanie z usług, "chyba że zaistnieje prawna podstawa" w prawie muzułmańskim.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie