Jak poinformowała w piątek w komunikacie Prokuratura Krajowa, śledztwo ws. przedaży fikcyjnych faktur VAT i prania brudnych pieniędzy jest prowadzone przez Prokuraturę Regionalną we Wrocławiu.

 

Do tej pory w sprawie podejrzanych jest łącznie 14 osób. 11 z nich zostało zatrzymanych w zeszłym roku, a trzy w grudniu tego roku. Ostatni z zatrzymanych to przedsiębiorcy, którzy nabywali tzw. puste faktury.

 

Jak podała PK, w śledztwie ustalono, że od 2015 r. użytkownicy szeregu serwisów internetowych o adresach www.sprzedamkoszty.com.pl oraz innych, które służyły do tzw. optymalizacji podatkowej, sprzedawały podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą faktury dokumentujące niemające miejsca transakcje.

 

- Służyły one nabywcom tzw. pustych faktur do zaniżenia odprowadzanego do Skarbu Państwa podatku od towarów i usług oraz dochodowego - podano.

 

Ukrywali pieniądze

 

Według prokuratury uzyskane w przestępczym procederze pieniądze był przeznaczne na zakup wirtualnej waluty - bitcoin.

 

- Następnie transferowane były w sposób uniemożliwiający wykrycie portfela odbierającego oraz identyfikację portfeli wysyłających. Czynności te miały na celu ukrywanie środków pieniężnych oraz znaczne utrudnienie stwierdzenia ich przestępczego pochodzenia - podała prokuratura.

 

W śledztwie tym wykryto również proceder tzw. karuzeli podatkowej związanej z wystawianiem pustych faktur. Miały w nim uczestniczyć spółki generujące fikcyjny łańcuch transakcji związany z obrotem autorskim oprogramowaniem komputerowym w celu uzyskania zwrotu podatku VAT.

 

PAP