Wisła już płynie w internecie. Królowa polskich rzek w Google Street View

Technologie
Wisła już płynie w internecie. Królowa polskich rzek w Google Street View
Google Street View

Wirtualny rejs po rzece Wiśle jest już możliwy dzięki usłudze Google Street View. We współpracy z WWF Polska latem wykonane zostały zdjęcia na wodzie, a teraz rejsy w okolicach Torunia, Warszawy i Krakowa zostały udostępnione użytkownikom Map. Projekt zrealizowany na Wiśle ma umożliwić podziwianie dzikich polskich krajobrazów każdemu, nawet z najodleglejszych miejsc na świecie.

Przez piętnaście letnich dni działacze WWF Polska we współpracy z Google Polska fotografowali koryto Wisły kamerami Google Trekker. Jest to głowica składająca się z kilkunastu aparatów robiących równocześnie tzw. zdjęcia sferyczne zamieszczona na statywie umieszczonym w plecaku. Urządzenia te pozwalają uzyskać obrazy w tzw. technologii 360. Użytkownik może obracać obraz i oglądać wszystko to, co znajdowało się dookoła specjalistycznego aparatu.

 

Funkcja ta wcześniej wykorzystywana była do fotografowania ulic. Teraz z okazji Roku Rzeki Wisły 2017 i kolejnej edycji największej, ekologicznej akcji na świecie Godzina dla Ziemi WWF, która w tym roku w Polsce poświęcona była właśnie królowej polskich rzek, sprzęt używany dotąd do fotografowania autostrad i centrów miast umieszczono na tradycyjnych drewnianych łodziach.

 

Fundacja WWF Polska razem ze specjalistami z Google sfotografowała blisko 300 km rzeki w trzech krainach wiślanych, na jej pięciu wyjątkowych odcinkach.

 

- Koryto rzeki Wisły obejmuje łącznie ponad 50 obszarów chronionych! W tym aż 22 obszary Natura 2000, 18 rezerwatów i 5 parków krajobrazowych. Na tej rzece zachowały się również liczne piaszczyste wyspy będące największym w Polsce miejscem lęgów ptaków. Niemal wszystkie inne wielkie rzeki europejskie utraciły takie wyspy właśnie wskutek regulacji powiedział mówi Przemysław Nawrocki z Fundacji WWF Polska.

 

Na zdjęciach można zobaczyć ujęcia z Górnej Wisły: Opactwo w Tyńcu i Krakowski Wawel, malownicze zdjęcia ze Środkowej Wisły z rejonu Solca nad Wisłą z obszarami Natura 2000: Małopolski Przełom Wisły oraz Przełom Wisły w Małopolsce.

 

Dalej jest odcinek obejmujący obszary Natura 2000 - Ostoja Kozienicka i Dolina Środkowej Wisły, Rezerwaty przyrody Wyspy Świderskie i Zawadowskie w rejonie stolicy, warszawska plaża Poniatówka oraz Rezerwat Przyrody Ławice Kiełpińskie.

 

Wreszcie na Dolnej Wiśle pięknie zachowane skarpy z gniazdami jaskółek brzegówek oraz rejon Siarzewa, który jest dziś szczególnie zagrożony budową kolejnej zapory wodnej.


Dzięki inicjatywie Fundacji WWF Polska, można odbyć wirtualny rejs Wisłą na Mapach Google - wystarczy wejść na stronę rejswisla.wwf.pl i wybrać odcinek, od którego chcemy rozpocząć podróż. Na tej samej stronie kierując się hasłem "pozostaw Wisłę bezpieczną i piękną" każdy dorosły Polak, który chce pomóc ocalić Wisłę może podpisać się pod petycją przeciwko jej dewastacji. 

 

Zdjęcia z rejsów dostępne są w albumie umieszczonym tutaj.

 

 

polsatnews.pl

hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze