Kina w Arabii Saudyjskiej znów będą otwarte. Pierwszy raz od ponad 35 lat

Świat
Kina w Arabii Saudyjskiej znów będą otwarte. Pierwszy raz od ponad 35 lat
zdj. ilustracyjne/Pexels/Donald Tong/CC0 License/

- Pierwsze kina zostaną otwarte prawdopodobnie na początku przyszłego roku - ogłosił w poniedziałek minister kultury i informacji królestwa, Awad ibn al-Awad. Nie wiadomo na razie, jak kina będą zorganizowane, czy będzie w nich obowiązywała segregacja płciowa, jakie filmy zobaczą widzowie itp.

- Jako regulator tej branży Generalna Komisja ds. Mediów Audiowizualnych rozpoczęła proces licencjonowania kin w królestwie. Oczekujemy, że pierwsze kina zostaną otwarte w marcu 2018 roku - poinformował minister w oświadczeniu.

 

Agencja Associated Press zwraca uwagę, że kina mają zostać otwarte w Arabii Saudyjskiej po raz pierwszy od ponad 35 lat. Zostały zamknięte w latach 80. na "fali ultrakonserwatyzmu" w tym kraju.

 

Restrykcje wobec kobiet łagodzone przez króla

 

To już kolejna istotna zmiana w organizacji życia społecznego w Arabii Saudyjskiej. W październiku władze zapowiedziały zniesienie zakazu oglądania przez kobiety zawodów sportowych od stycznia 2018 roku. Saudyjki będą mogły kibicować zawodnikom i drużynom na trzech wyznaczonych obiektach. We wrześniu król Salman ibn Abd al-Aziz as-Saud wydał dekret, na mocy którego kobiety będą mogły prowadzić samochód. Królestwo Saudów było ostatnim krajem na świecie, w którym było to zakazane.

 

Arabia Saudyjska, w której obowiązuje szczególnie surowa, wahabicka interpretacja islamu, jest jednym z ostatnich krajów na świecie, w których kobiety wciąż obowiązuje wiele ograniczeń. Panie nie mogą wychodzić z domu bez ubioru osłaniającego twarz i ciało. Jeśli nie towarzyszy im mężczyzna, nie mają prawa podróżować.

 

Kobieta musi mieć zgodę męskiego opiekuna, ojca, męża, brata lub syna, aby wyjść za mąż, uzyskać paszport, wyjechać za granicę, pójść na studia czy poddać się niektórym operacjom medycznym.

 

Król Salman rozpoczął łagodzenie surowych restrykcji wobec kobiet w maju, gdy wydał dekret głoszący, że kobiety nie muszą już uzyskiwać zgody męskiego opiekuna na oficjalne usługi, "chyba że zaistnieje prawna podstawa" w prawie muzułmańskim.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie