PO oczekuje od prezydenta ponownego zawetowania ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym

Polska

- Oczekujemy od prezydenta Andrzeja Dudy zawetowania uchwalonych w piątek przepisów dot. Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego. Nie może być tak, że głowa państwa bierze udział w łamaniu konstytucji w sposób, który prowadzi do odebrania sądom niezawisłości - powiedział lider PO Grzegorz Schetyna. Dodał, że "dzisiejsze posiedzenie Sejmu to czarny dzień dla polskiej demokracji".

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz nową ustawę o SN; obie autorstwa prezydenta Andrzej Dudy. Teraz trafią one do Senatu.

 

- Dzisiejsze posiedzenie Sejmu to czarny dzień dla polskiej demokracji. Zdarzyło się dziś coś zawstydzającego i hańbiącego. Większość PiS-owska złamała trójpodział władzy i niezawisłość sądów, złamała ją w porozumieniu z urzędnikami prezydenta - powiedział Schetyna na briefingu w Sejmie, bezpośrednio po głosowaniach.

 

Zaznaczył, że Platforma oczekuje od prezydenta Dudy ponownego zawetowania przepisów: o KRS i Sądu Najwyższego. - Taką obietnicę prezydent złożył nam na spotkaniu dwa miesiące temu i tę obietnicę dziś przywołujemy i przypominamy. Nie może być tak, że strażnik konstytucji, głowa państwa, bierze udział w łamaniu konstytucji w taki sposób, że prowadzi to wprost do odebrania sądom niezawisłości - podkreślił lider PO.

 

PAP

paw/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze