"Popatrzcie na to, co dzieje się w Polsce". Martin Schulz przestrzega przed osłabianiem Europy

Świat
"Popatrzcie na to, co dzieje się w Polsce". Martin Schulz przestrzega przed osłabianiem Europy
PAP/EPA/Clemens Bilan

- W najbliższych latach rozstrzygnie się przyszłość Unii Europejskiej - powiedział przewodniczący SPD Martin Schulz podczas zjazdu swojej partii w Berlinie. Zjazd ma zdecydować, czy socjaldemokraci podejmą rozmowy z chadeckim blokiem kanclerz Angeli Merkel o koalicji rządowej, czy pozostaną w opozycji. - Jesteśmy świadkami wzrostu znaczenia sił, które najchętniej zniszczyłyby Europę - podkreślił.

- Popatrzcie na to, co dzieje się w Polsce: nasze wspólne wartości są tam systematyczne podkopywane, a Unia (Europejska - red.) jest niezdolna do przeciwstawienia się temu. Popatrzcie na Węgry. Ten kraj nie tylko odmówił nam solidarności w kryzysie uchodźczym, ale zawiera też daleko idące umowy z Chinami i oddala się coraz bardziej od europejskiej wspólnoty - mówił szef Socjaldemokratycznej Partii Niemiec, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego (2014–2017).
 
"Chcą odizolować swoje kraje"
 
Schulz wspomniał wyniki wyborów w Holandii, Francji, Danii, Finlandii i Niemczech, gdzie partie prawicowe uzyskały dobre rezultaty. - Prawica i ultranacjonaliści, którzy nie mają nic wspólnego z naszymi wyobrażeniami o wolnym i otwartym społeczeństwie, a najchętniej odizolowaliby swoje kraje, i którzy walczą o świat wczorajszy, wszędzie się umacniają - ocenił. 
 
- Jeśli nie zmienimy kursu, jeśli nie wzmocnimy Europy konkretnymi działaniami, to te siły zwyciężą - mówił szef SPD. - Musimy zorientować się, jak znaleźć rozwiązania prowadzące do innej, lepszej Europy - oświadczył.    
 
Schulz zaapelował do uczestników zjazdu o wyrażenie zgody na podjęcie rozmów o koalicji rządowej z chadeckim blokiem Merkel.  
 
W zaproponowanej przez partyjny zarząd uchwale, która zostanie poddana pod głosowanie, SPD opowiada się za rozpoczęciem rozmów, zastrzegając jednak, że ich wynik nie jest przesądzony, a wszystkie inne opcje, w tym rząd mniejszościowy lub przedterminowe wybory, są nadal możliwe. 

 

Stworzyć Europę federacyjną

 

Schulz przypomniał, że SPD przed blisko stu laty wysunęła po raz pierwszy propozycję utworzenia Stanów Zjednoczonych Europy. Wyjaśnił, że taki punkt znalazł się w uchwalonym w 1925 roku Programie Heidelberskim partii.

 

- Chcę, by powstał europejski traktat konstytucyjny, który stworzy Europę federacyjną - zadeklarował Schulz. Jak wyjaśnił, taki traktat powinien zostać wypracowany przez konwent, w którym uczestniczyć powinny "społeczeństwa obywatelskie i narody". - Mniej się boję ludzi w Europie (...) niż centrali rządowych kierujących się względami taktycznymi - dodał.

 

- Kraje, które nie przyjmą takiego traktatu, powinny opuścić Wspólnotę - oświadczył Schulz.

 

PAP

dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze