Mazurek: PO powinna odpowiadać za pozew przeciwko Polsce ws. uchodźców

Polska
Mazurek: PO powinna odpowiadać za pozew przeciwko Polsce ws. uchodźców
PAP/Bartłomiej Zborowski

- Cała odpowiedzialność za pozew przeciwko Polsce związany z niewykonaniem decyzji o relokacji uchodźców powinna spaść na PO. To pani premier Ewa Kopacz podejmowała takie decyzje bez konsultacji z nikim - stwierdziła w czwartek rzeczniczka PiS Beata Mazurek. Pytana przez dziennikarzy, czy ten pozew cokolwiek zmienia odparła: "myślę, że nie".

Komisja Europejska skierowała do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawę przeciwko Polsce, Węgrom i Czechom w związku z niewykonaniem przez te kraje decyzji o relokacji uchodźców.

 

Podkreśliła, że nie dotyczy to jedynie Polski, ale również Czechów i Węgrów. Poinformowała, że na stanowisko rządu w tej sprawie trzeba jeszcze poczekać.

 

KE przekazała w komunikacie, że "Komisja wszczęła przeciwko Republice Czeskiej, Węgrom i Polsce postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego". "Odpowiedzi udzielone przez te trzy państwa członkowskie nie zostały uznane za zadowalające i Komisja postanowiła przejść do następnego etapu postępowania" - zaznaczono.

 

Postanowienie o relokacji do 120 tys. uchodźców zostało przyjęte we wrześniu 2015 roku przez Radę UE, w której uczestniczyli unijni ministrowie spraw wewnętrznych. W przypadku tej decyzji zastosowano głosowanie większością głosów. Przeciwko kwotowemu rozmieszczeniu uchodźców były Czechy, Słowacja, Rumunia oraz Węgry. Polska odmówiła, podobnie jak Węgry, przyjmowania w ramach tej decyzji uchodźców. Czechy przyjęły bardzo niewielką liczbę.

 

PAP

paw/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze