Śledztwo w tej sprawie, pod nadzorem katowickiej prokuratury okręgowej, prowadzi Wydział do walki z Przestępczością Gospodarczą katowickiej komendy wojewódzkiej.

 

Grupa wyłudzająca podatek działała w latach 2014-2015 na terenie województw: śląskiego, małopolskiego, łódzkiego i podkarpackiego. Jej członkowie popełniali przestępstwa polegające na wystawianiu i przyjmowaniu nierzetelnych faktur VAT oraz składaniu nierzetelnych deklaracji podatkowych.

 

Kilka dni temu policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zatrzymali w tej sprawie cztery osoby. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczyli ich mienie w postaci kilku samochodów o wartości przekraczającej 800 tys. zł.

 

Wobec trzech podejrzanych, w tym podejrzanego o kierowanie grupą, Prokuratura Okręgowa w Katowicach skierowała wnioski do aresztowanie. Sąd się do tego przychylił. Czwarty jest pod dozorem policji i ma zakaz opuszczania kraju.

 

Wyłudzenia VAT to problemem całej UE 

 

To kolejne w ostatnich dniach w woj. śląskim zatrzymanie dotyczące oszustw na podatku VAT. Pod koniec listopada CBA poinformowało o ujęciu sześciu osób podejrzanych o udział w grupie zajmującej się handlem fikcyjnymi fakturami VAT z branży budowlanej.

 

Przy zatrzymanych znaleziono faktury na kwotę ponad 600 tys. zł, część z nich agenci CBA ujęli na gorącym uczynku w jednym z hoteli w Katowicach, w trakcie przekazywania sobie faktur. Jak podała później prokuratura, zgromadzony materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie zarzutów czterem osobom. Przyznały się one do winy.

 

Wyłudzanie podatku VAT jest problemem w całej Unii Europejskiej. Według unijnego komisarza ds. gospodarczych Pierre'a Moscoviciego najbardziej ostrożne szacunki mówią o tym, że budżety krajów UE tracą ok. 50 mld euro rocznie z powodu oszustw związanych z podatkiem VAT. W czwartek Komisja Europejska przedstawiła nową propozycję, dzięki której UE ma stać się bardziej odporna na oszustwa związane z podatkiem VAT w handlu między państwami członkowskimi.

 

PAP