Urzędnicy z Czerniejewa przyłapali kierowcę na gorącym uczynku, a zabezpieczone dokumenty wyraźnie wskazywały na niemieckie pochodzenie śmieci. Na teren starego dworca w Czerniejewie trafiły już opony, siedzenia, części samochodowe, materace i plastik. Sprawę wyjaśnia polska prokuratura, niebawem - jak zaznacza rbb - we współpracy z niemieckimi instytucjami.

 

Przewozy odpadów są trudne do wykrycia


Jak informuje rozgłośnię Przemysław Kurowicki z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie, urząd wykrył już w tym roku osiem przypadków nielegalnego wywozu śmieci z Niemiec. Chodzi o częściowo przetworzone odpady, pochodzące głównie z firm w Brandenburgii. Nie wiadomo, ile ton niemieckich śmieci tak naprawdę trafiło już do Polski. Interes nadal kwitnie, pomimo, że za nielegalne deponowanie śmieci grozi kara do 80 tys. euro i ośmiu lat pozbawienia wolności.


Pomimo regularnych kontroli ciężarówek przez służby celne, straż graniczną i inspekcję drogową, śmieci z Niemiec mogą nadal trafiać do Polski i zanieczyszczać środowisko. Jak stwierdza w wywiadzie z rbb funkcjonariusz Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, przewozy odpadów są trudne do wykrycia, bo ich dokumenty są często nienaganne i dopiero po dokładnym przyjrzeniu się ładunkowi, wychodzi na jaw, że chodzi o nielegalny transport śmieci.


Jak podaje rbb, cztery z ośmiu wykrytych transportów wróciły już do Niemiec.

 

Gnijące odpady komunalne zatrzymane na A4 


Pod koniec września polsatnews.pl informował o zatrzymaniu przez śląskich inspektorów transportu drogowego ciągnika siodłowego z naczepą, który przewoził odpady z Niemiec. Został on zatrzymany na autostradzie A4 w Gliwicach. Nielegalny transport z wykonywał polski przewoźnik. Ładunek wydzielał zapach charakterystyczny dla gnijących odpadów komunalnych. Podłoga ciężarówki była mokra, spływała z niej na drogę ciecz.


Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Katowicach wszczął wobec polskiego przewoźnika postępowanie administracyjne. Przedsiębiorcy grozi kara w wysokości 10 tys. zł.


Pojazd wraz z ładunkiem został zabezpieczony do czasu rozstrzygnięcia sprawy.

 

Śmieci trafiają do Polski nie tylko z Niemiec

 

Nielegalne śmieci trafiają do Polski również z innych państw. Funkcjonariusze ze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej wspólnie z pracownikami Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach zatrzymali w połowie października na autostradzie A1 w Gorzyczkach (woj. śląskie) ciężarówkę przewożącą niebezpieczne odpady pochodzące z Czech.

 

W wakacje samochód ciężarowy z naczepą, którym nielegalnie przewożono odpady komunalne z Anglii do Polski zatrzymali inspektorzy transportu drogowego z Poznania.


rbb, Deutsche Welle, polsatnews.pl