"Zamykamy czas przesądów oraz mitów". W Peru zalegalizowano użycie marihuany w celach leczniczych

Świat
"Zamykamy czas przesądów oraz mitów". W Peru zalegalizowano użycie marihuany w celach leczniczych
pixabay/public domain

W Peru weszło w czwartek w życie prawo legalizujące użycie marihuany w celach leczniczych. Projekt złożono w parlamencie w lutym. Przyjęto go lipcu. Prawo do terapii z wykorzystaniem składników zawartych w konopiach mają oficjalnie zarejestrowani pacjenci.

"Peru zamyka kolejne rozdziały, przybliżając się tym samym ku nowoczesności; to nowe prawo oznacza, że przewracamy stronę i zamykamy czas przesądów oraz mitów" - oświadczył w czwartek w specjalnym oświadczeniu prezydent Pedro Pablo Kuczynski.

 

Kuczynski, były bankier z Wall Street, ekonomista, syn niemieckiego emigranta o polsko-żydowskich korzeniach, dał się poznać jako zwolennik wolnego rynku. W kampanii zapowiadał obniżenie podatków w celu ożywienia gospodarki i łączenie inwestycji prywatnych z publicznymi, co jego zdaniem ma stworzyć trzy miliony miejsc pracy. Program tego konserwatysty zakładał także walkę z przestępczością.

 

Częściowa dekryminalizacja użycia marihuany ma m.in. służyć temu celowi.

 

By ulżyć cierpieniom dzieciom chorym na raka i epilepsję

 

Inicjatorkami przyjęcia nowego prawa dot. konopi była grupa matek, która chcąc ulżyć cierpieniom swych chorych na raka i epilepsję dzieci, wykorzystywała w leczeniu olejek na bazie konopi. Sporządzanie go podlegało jednak karze i kobietom groziło więzienie.

 

Zgodnie z artykułem 299 Kodeksu Karnego Peru posiadanie 8 gramów marihuany jest legalne (użytek własny). Jednak uprawa, produkcja i sprzedaż konopi w Peru, które jest też drugim na świecie producentem liści krasnodrzewu pospolitego (koki), jest nielegalna i podlega karze od 8 do 15 lat więzienia.

 

Piąty z kolei kraj regionu

 

Projekt prawa legalizującego wykorzystanie konopi w celach terapeutycznych, jeśli takie leczenie zaordynuje lekarz, został zgłoszony ostatecznie przez rząd.

 

Po Meksyku, Kolumbii, Chile i Argentynie Peru stało się w czwartek kolejnym krajem regionu, który zezwolił na lecznicze wykorzystywanie konopi - zauważa AFP.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie