"Nasz patriotyczny obowiązek". Radni Sochaczewa za przyjęciem pomnika Jana Pawła II z Ploermel

Polska
"Nasz patriotyczny obowiązek". Radni Sochaczewa za przyjęciem pomnika Jana Pawła II z Ploermel
Polsat News/Zdj. ilustracyjne

Stanowisko popierające premier Beatę Szydło i działania zmierzające do przeniesienia z miejscowości Ploermel we Francji pomnika św. Jana Pawła II wraz z deklaracją jego przyjęcia w Sochaczewie (Mazowieckie) przegłosowali we wtorek radni tego miasta.

Za stanowiskiem opowiedziało się 19 radnych, a przeciwko jeden - poinformował przewodniczący rady miasta Sochaczewa Sylwester Kaczmarek.

 

W przyjętym dokumencie radni Sochaczewa oświadczyli, że tamtejsza rada miejska w pełni solidaryzuje się z decyzją premier Szydło "w sprawie podjęcia starań by »ocalić od ocenzurowania« pomnik papieża Jana Pawła II we Francji i przenieść go do Polski, gdzie znajdzie swój dom na Ziemi Ojczystej".

 

"Zdecydowanie nie godzimy się na niszczenie symboli i wartości chrześcijańskich w przestrzeni publicznej i prywatnej. Spuścizna kulturowa i duchowa św. Jana Pawła II wymaga od nas wszystkich by w razie potrzeby stanąć w jej obronie. Jest to nie tylko nasza dobra wola, ale także nasz patriotyczny obowiązek" - podkreślili w stanowisku radni Sochaczewa.

 

Zaznaczyli, iż solidaryzują się ze stanowiskiem w sprawie przyjęcia pomnika św. Jana Pawła II z francuskiego Ploermel, które z końcem października, przez aklamację, poparła rada powiatu sochaczewskiego. Zadeklarowali przy tym, że "miasto Sochaczew wyraża chęć i gotowość" na przyjęcie pomnika.

 

"Sochaczew to największa aglomeracja powiatu sochaczewskiego, który w swoich granicach posiada wiele stosownych i godnych lokalizacji dla monumentu naszego wielkiego rodaka" - podkreślili w stanowisku radni miasta. Wyrazili wdzięczność i szacunek wobec mieszkańców i władz gminy Ploermel "za odważną postawę w obronie Krzyża i pomnika św. Jana Pawła II".


Sprzeciw jednego z radnych


Przewodniczący rady miasta Sochaczewa powiedział, że stanowisko, dotyczące pomnika św. Jana Pawła II z Ploermel, które miało zostać przyjęte - podobnie, jak w przypadku rady powiatu - przez aklamację, wobec sprzeciwu jednego z radnych, zostało poddane pod głosowanie.

 

Sprzeciw jednego z radnych i zgłoszone przez niego wnioski formalne spowodowały także dwie korekty pierwotnego tekstu stanowiska.

 

W wersji, która ostatecznie została poddana pod głosowanie znalazło się stwierdzenie, że "decyzja francuskiej Rady Stanu o usunięciu krzyża z pomnika Jana Pawła II w gminie Ploermel i jej stwierdzenia, że jest on »ostentacyjnym symbolem religijnym«, który »łamie zasadę świeckości państwa« oburzyła radnych" - przed zmianą ten fragment tekstu zawierał sformułowanie "wszystkich radnych". Z pierwotnego tekstu usunięto także ostatnie zdanie, że rada miasta Sochaczewa "przyjmuje to stanowisko przez aklamację".

 

- Po przegłosowaniu wniosków formalnych zarządziłem głosowanie nad przyjęciem stanowiska. Zostało ono przyjęte 19 głosami, przy jednym głosie przeciwnym. Jeden radny był nieobecny - wyjaśnił Kaczmarek.


"Znajdziemy dla niego godne miejsce"

 

- W przypadku, gdyby pomnik św. Jana Pawła II był przenoszony i pani premier zdecydowałaby, że monument ten powinien znaleźć się w Sochaczewie, to my, jako radni, na pewno w trybie natychmiastowym, znajdziemy dla niego godne miejsce i nie ma żadnych wątpliwości, co do tego - zadeklarował.

 

Premier Beata Szydło pod koniec października mówiła, że rząd podejmie starania by "ocalić od ocenzurowania" znajdujący się w Ploermel pomnik papieża Polaka, wobec którego Rada Stanu, najwyższy organ sądownictwa administracyjnego we Francji, podtrzymała wyrok sądu niższej instancji, nakazujący usunięcie z monumentu krzyża.

 

Premier zapowiedziała wówczas, że zaproponowane zostanie przeniesienie pomnika do Polski, o ile będzie zgoda francuskich władz i społeczności lokalnej.

 

Monument w Ploermel, o wysokości ponad ośmiu metrów, przedstawia postać św. Jana Pawła II pod łukiem, ze szczytu którego wznosi się krzyż. Spór o krzyż na tym pomniku trwa od 2006 r., kiedy został on wzniesiony.

 

Postanowienie Rady Stanu w sprawie pomnika św. Jana Pawła II z Ploermel to potwierdzenie werdyktu sądu administracyjnego w Rennes z 2015 r., który powołał się na obowiązującą we Francji od 1905 r. ustawę o rozdziale Kościoła od państwa. Decyzja Rady Stanu jest ostateczna i nie podlega zaskarżeniu. Na usunięcie krzyża władze Ploermel mają sześć miesięcy. Jeśli tego nie zrobią, cały pomnik św. Jana Pawła II będzie musiał zniknąć z przestrzeni publicznej.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze