- W ten sposób symbolicznie czcimy dziś autora niepodległości, dowódcę legionów marszałka Józefa Piłsudskiego. Na jego cześć został nazwany ten pociąg łączący Łódź z Warszawą. To także symbol tego, że w wolnym kraju możemy się przemieszczać i budować ojczyznę - powiedział marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień podczas uroczystości.

 

Nazwy pociągów od wydarzeń

 

Jak wyjaśnił prezes Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej (ŁKA) Janusz Malinowski tradycją spółki jest nadawanie nazw pociągom przy okazji ważnych wydarzeń. Podkreślił, że w ten sposób regionalny przewoźnik chciał uczcić 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, jak również zainaugurować obchody Roku Odzyskania Niepodległości, który został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Nazwę "Marszałek" wybrano z ponad stu propozycji nadesłanych przez internautów. Skład zyskał też nowy wygląd - wyróżniają go narodowe, biało-czerwone barwy. Na wagonach umieszczono również napisy "Wolność", "Niepodległość", "Polonia Restituta" oraz wydarzenia i bohaterów 1918 roku: marszałka Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, nadburmistrza Łodzi i późniejszego prezes Rady Ministrów Leopolda Skulskiego, Ignacego Jana Paderewskiego oraz prezydenta Stanów Zjednoczonych Thomasa Woodrowa Wilsona - poinformowała Marta Markowska z Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

 

"Piłsudski" z Łodzi do Warszawy

 

"Marszałek" jako pociąg ŁKA Sprinter będzie kursował na trasie Łódź - Warszawa w każdy weekend. Z dworca Łódź Fabryczna będzie odjeżdżał o godz. 13:16, a z dworca Warszawa Wschodnia o 18:44. W pozostałe dni tygodnia skład ma zaś jeździć po województwie łódzkim.

 

Wydarzeniu odbywającemu się pod hasłem "Pociąg do Niepodległości" towarzyszyła m.in. rekonstrukcja historyczna odbijania dworca przez żołnierzy Polskiej Organizacji Wojskowej oraz wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, wystawa karykatur Józefa Piłsudskiego i prelekcje historyczne.

 

polsatnews.pl, PAP