Sejm otoczony modlitwą. Inicjatywa Krucjaty Różańcowej na 11 listopada

Polska
Sejm otoczony modlitwą. Inicjatywa Krucjaty Różańcowej na 11 listopada
Polsat News

11 listopada Sejm RP po raz szósty zostanie otoczony różańcem - poinformowali uczestnicy Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę, którzy codziennie modlą się w intencji "Polski wiernej Bogu, krzyżowi i ewangelii, oraz o wypełnienie Jasnogórskich Ślubów Narodu".

Jak poinformowali organizatorzy, modlitwę pod Sejmem poprzedzi msza św. w intencji ojczyzny w warszawskim w kościele św. Aleksandra na pl. Trzech Krzyży.

 

"Idea podjęcia regularnej modlitwy różańcowej jest odpowiedzią na obserwowane i doświadczane przez nas wyzwania i zagrożenia, wobec których obecnie staje nasza ojczyzna. Jesteśmy świadkami niewydolności państwa i wymiaru sprawiedliwości, korupcji, olbrzymiego zadłużenia, zapaści demograficznej, coraz większej liczby rozbitych rodzin, czy wreszcie całkowitego rozkładu moralnego" - podkreślili.

 

Organizatorzy wyjaśnili, że wybór modlitwy różańcowej wynika z nauczania dwóch prymasów Polski, kard. Augusta Hlonda i kard. Stefana Wyszyńskiego, którzy wskazywali na tę formę modlitwy jako na "narzędzie duchowej walki o odrodzenie moralne Polski".

 

Dodali, że kard. Wyszyński podczas internowania w Komańczy opracował Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego, których złożenie nastąpiło 26 sierpnia 1956 r. na Jasnej Górze w obecności miliona pielgrzymów.

 

"Wielkoduszny dar duchowy wiernych"


"Przyrzeczenia złożone przed cudownym obrazem Jasnogórskiej Królowej Polski nie zostały jednak wypełnione. Najwyższy czas na nowo podjąć starania o ich realizację w naszym życiu osobistym, rodzinnym, społecznym i narodowym" - czytamy w komunikacie.

 

Organizatorzy zaznaczyli, że idea Krucjaty zrodziła się wśród osób świeckich w Lubaczowie w diecezji zamojsko-lubaczowskiej w 2011 r., a następnie została zaaprobowana przez Episkopat Polski podczas Rady Biskupów Diecezjalnych, która obradowała na Jasnej Górze 25 sierpnia 2011 r. Wtedy też hierarchowie oddali inicjatywę pod opiekę paulinom z Jasnej Góry. Fakt objęcia Krucjaty kuratelą zakonnicy potwierdzili w komunikacie wydanym 25 września 2011 r., w którym sprecyzowane zostały zasady uczestnictwa i przystąpienia do ruchu.

 

Jak czytamy w wydanym wówczas oświadczeniu, Krucjata Różańcowa za Ojczyznę jest "wielkodusznym darem duchowym wiernych, którzy z Maryją, Królową Polski, modlą się o Polskę wierną Bogu, krzyżowi i ewangelii oraz o wypełnienie Jasnogórskich Ślubów Narodu". "Osoby te czynią to dobrowolnie, zobowiązując się do codziennego rozważania i odmawiania w tych intencjach przynamniej jednej z tajemnic różańca, z nadzieją, iż jeśli tę modlitwę podejmie co najmniej dziesięć procent narodu, pozyskamy wtedy głębszą duchową moc do właściwego poprowadzenia spraw naszej ojczyzny - Polski" - wyjaśnili paulini.

 

Jak dotąd pisemną deklarację uczestnictwa w Krucjacie złożyło 126 178 osób.

 

PAP

 

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie