Sąd zobowiązał syndyka hotelu Ossa do rozwiązania umowy z obecnym dzierżawcą

Polska

Sąd nakazał syndykowi masy upadłościowej hotelu Ossa koło Rawy Mazowieckiej bezzwłoczne rozwiązanie umowy ze spółką, która go dzierżawi. Chciała tego Rada wierzycieli obiektu, który od ponad roku jest w stanie upadłości. Założycielką Hotelu Ossa Congress&SpaHotel jest Małgorzata Chechlińska. Zobowiązania hotelu wobec ponad 70 wierzycieli wynoszą łącznie ok. 200 mln zł.

- Rada wierzycieli stwierdziła brak podstaw do dalszego kontynuowania umowy dzierżawy. Stwierdzili, że nie widzą powodów, żeby ta umowa dzierżawy była kontynuowana. W dniu 3 listopada w związku z taką uchwałą, sędzia komisarz zobowiązał syndyka masy upadłości do rozwiązania tej umowy dzierżawy - powiedziała Monika Pawłowska-Radzimierska, rzecznik Sądu Okręgowego w Łodzi.

 

Na razie nie wiadomo, co dalej z Ossą. Hotel był już raz wystawiony przez syndyka na sprzedaż - we wrześniu za 196 mln zł, ale nie znalazł się kupiec.

 

W upadłości od ponad roku

 

4-giazdkowy Hotel Ossa Congress&SpaHotel koło Rawy Mazowieckiej to jeden z największych takich obiektów w Polsce. W czerwcu 2016 r. łódzki sąd rejonowy ogłosił upadłość zarządzającej hotelem spółki Park Edukacji SA (poprzednio Hotel Ossa Grupa Trip). Zrobił to na wniosek PKO BP, największego wierzyciela hotelu.

 

Wiceprezesem i współwłaścicielką spółki Park Edukacji jest Małgorzata Chechlińska.

 

Hotel działa. Jego obecnym dzierżawcą jest Centrum Kongresowe Ossa.

 

Według ustaleń dziennikarzy m.in. "Wprost" i Polsat News, Chechlińska miała "wydzierżawić go powiązanym z nią ludziom".

 

- W ten sposób przy umowie długoterminowej i przy obłożeniu tej umowy odpowiednio wysokimi karami, mogła mieć wpływ i zdobywać pieniądze z hotelu - powiedział "Wydarzeniom" Grzegorz Sadowski, dziennikarz tygodnika "Wprost".

 

Małgorzata Chechlińska odpowiada 

 

Dzierżawca hotelu Ossa, który według informacji dziennikarzy "Wydarzeń" miał zarobić w ubiegłym ponad 6 mln złotych, na razie nie komentuje decyzji sądu.

  

"Rzekome postanowienie Sądu nie zostało nam jeszcze doręczone, a nie mogę komentować doniesień medialnych" - napisał Marek Franik, prezes zarządu spółki Centrum Kongresowe Ossa.

 

Na pytania reportera "Wydarzeń" odpowiedziała Małgorzata Chechlińska.

 

"Jestem przekonana, że postępowanie upadłościowe dot. spółki Park Edukacji prowadzone jest w sposób transparentny i całkowicie zgodny z prawem (...)" - napisała.

 

"Ucieczka" w dzierżawę

 

Według Grzegorza Jankowskiego, dziennikarza śledczego "Superstacji, "podobny model działania został zastosowany w Zakopanem, gdzie dzierżawca pełnił rolę zarządcy hoteli w imieniu pani Chechlińskiej i tak ten mechanizm funkcjonował".

 

- Ten mechanizm uciekania w dzierżawienie hoteli, w tworzenie piramidy spółek wokół dzierżawionych hoteli, przestaje działać - stwierdził Grzegorz Sadowski, dziennikarz tygodnika "Wprost".

 

"Wydarzenia", polsatnews.pl

Andrzej Wyrwiński/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze