- Rada wierzycieli stwierdziła brak podstaw do dalszego kontynuowania umowy dzierżawy. Stwierdzili, że nie widzą powodów, żeby ta umowa dzierżawy była kontynuowana. W dniu 3 listopada w związku z taką uchwałą, sędzia komisarz zobowiązał syndyka masy upadłości do rozwiązania tej umowy dzierżawy - powiedziała Monika Pawłowska-Radzimierska, rzecznik Sądu Okręgowego w Łodzi.

 

Na razie nie wiadomo, co dalej z Ossą. Hotel był już raz wystawiony przez syndyka na sprzedaż - we wrześniu za 196 mln zł, ale nie znalazł się kupiec.

 

W upadłości od ponad roku

 

4-giazdkowy Hotel Ossa Congress&SpaHotel koło Rawy Mazowieckiej to jeden z największych takich obiektów w Polsce. W czerwcu 2016 r. łódzki sąd rejonowy ogłosił upadłość zarządzającej hotelem spółki Park Edukacji SA (poprzednio Hotel Ossa Grupa Trip). Zrobił to na wniosek PKO BP, największego wierzyciela hotelu.

 

Wiceprezesem i współwłaścicielką spółki Park Edukacji jest Małgorzata Chechlińska.

 

Hotel działa. Jego obecnym dzierżawcą jest Centrum Kongresowe Ossa.

 

Według ustaleń dziennikarzy m.in. "Wprost" i Polsat News, Chechlińska miała "wydzierżawić go powiązanym z nią ludziom".

 

- W ten sposób przy umowie długoterminowej i przy obłożeniu tej umowy odpowiednio wysokimi karami, mogła mieć wpływ i zdobywać pieniądze z hotelu - powiedział "Wydarzeniom" Grzegorz Sadowski, dziennikarz tygodnika "Wprost".

 

Małgorzata Chechlińska odpowiada 

 

Dzierżawca hotelu Ossa, który według informacji dziennikarzy "Wydarzeń" miał zarobić w ubiegłym ponad 6 mln złotych, na razie nie komentuje decyzji sądu.

  

"Rzekome postanowienie Sądu nie zostało nam jeszcze doręczone, a nie mogę komentować doniesień medialnych" - napisał Marek Franik, prezes zarządu spółki Centrum Kongresowe Ossa.

 

Na pytania reportera "Wydarzeń" odpowiedziała Małgorzata Chechlińska.

 

"Jestem przekonana, że postępowanie upadłościowe dot. spółki Park Edukacji prowadzone jest w sposób transparentny i całkowicie zgodny z prawem (...)" - napisała.

 

"Ucieczka" w dzierżawę

 

Według Grzegorza Jankowskiego, dziennikarza śledczego "Superstacji, "podobny model działania został zastosowany w Zakopanem, gdzie dzierżawca pełnił rolę zarządcy hoteli w imieniu pani Chechlińskiej i tak ten mechanizm funkcjonował".

 

- Ten mechanizm uciekania w dzierżawienie hoteli, w tworzenie piramidy spółek wokół dzierżawionych hoteli, przestaje działać - stwierdził Grzegorz Sadowski, dziennikarz tygodnika "Wprost".

 

"Wydarzenia", polsatnews.pl