"Próba zamachu stanu". "Uderzenie w integralność terytorialną". Hiszpańskie media o decyzji władz Katalonii

Świat

Większość hiszpańskich komentatorów krytykuje w sobotę władze Katalonii za przeprowadzenie piątkowego głosowania, po którym ogłoszono niepodległość regionu. Akt ten określają mianem tchórzostwa. Dziennik "El Mundo" w sobotnim wydaniu nazywa proklamowanie niepodległości Katalonii "uderzeniem w integralność terytorialną Hiszpanii" oraz "próbą zamachu stanu".

Większość hiszpańskich komentatorów krytykuje w sobotę władze Katalonii za przeprowadzenie piątkowego głosowania, po którym ogłoszono niepodległość regionu. Akt ten określają mianem tchórzostwa.

 

"El Mundo" twierdzi, że władze najbogatszego regionu tego kraju zachowały się w sposób niehonorowy ogłaszając niepodległość w wyniku tajnego głosowania.

 

"Hiszpania musi wyjść z tego dramatycznego transu poprzez wzmocnioną demokrację oraz osądzenie osób, które dopuściły się zamachu stanu" - napisał "El Mundo".

 

"Kontynuacja farsy"

 

Tymczasem dziennikarze informacyjnego kanału telewizyjnego TVE24 odnotowali, że brak poparcia ze strony innych państw świata, w szczególności członków Unii Europejskiej, dowodzi, iż piątkowe ogłoszenie niepodległości to "kontynuacja farsy" zapoczątkowanej podczas referendum niepodległościowego 1 października.

 

"Carles Puigdemont i jego rząd pogrążają Katalonię w kryzysie politycznym oraz kłopotach finansowych. Wybrnięcie z tej sytuacji konfliktu oraz wejście na drogę budowania dobrych relacji z Madrytem stało się teraz jeszcze bardziej skomplikowane" - ocenili komentatorzy TVE24.

 

Stacja wskazuje, że październik nie tylko nasilił spór pomiędzy rządami Mariano Rajoya oraz Carlesa Puigdemonta, ale też doprowadzi zapewne do dalszych podziałów wśród mieszkańców Katalonii.

 

Możliwy bojkot wyborów

 

Z kolei komentatorzy "esRadio" wskazują, że ogłoszone w piątek przez premiera Rajoya wybory w Katalonii 21 grudnia, mogą zostać całkowite zbojkotowane przez blisko połowę uprawnionych do oddania głosu Katalończyków, którzy w plebiscycie niepodległościowym opowiedzieli się za utworzeniem niezależnej od Madrytu republiki.

 

"Takie rozwiązanie może nie przynieść żadnego rezultatu, pogłębiając tylko kryzys polityczny w Katalonii. Sondaże pokazują bowiem, że przedterminowe wybory zmienią tylko nieznacznie skład regionalnego parlamentu" - dodali dziennikarze "esRadio".

 

W piątek parlament Katalonii przyjął rezolucję w sprawie ustanowienia niezależnej od Królestwa Hiszpanii Republiki Katalonii. Wkrótce potem hiszpański Senat zgodził się na przejęcie przez rząd Mariano Rajoya władzy w Katalonii, by zahamować proces odrywania się tego regionu od reszty kraju.

 

PAP

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie