Przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego: 30 października posiedzenie plenarne RDS w Pałacu Prezydenckim

Polska
Przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego: 30 października posiedzenie plenarne RDS w Pałacu Prezydenckim
Polsat News

Zespół problemowy ds. usług publicznych Rady Dialogu Społecznego ma omówić we wtorek rozwiązania dot. zwiększania nakładów w ochronie zdrowia. W Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie spotkali się m.in. przedstawiciele rządu i Porozumienia Rezydentów OZZL.

We wtorek w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" obraduje zespół problemowy ds. usług publicznych Rady Dialogu Społecznego. Bochniarz zabrała głos w pierwszej, otwartej dla mediów części spotkania.

 

Przewodnicząca RDS powtórzyła, że to Rada jest miejscem do dyskusji na temat systemu służby zdrowia, nie zaś specjalny zespół powołany w resorcie zdrowia. Związkowcy i pracodawcy wchodzący w skład RDS krytycznie ocenili w ubiegłym tygodniu powstanie zespołu ds. systemowych rozwiązań finansowych w ochronie zdrowia, przyszłości kadr medycznych i sposobu ich wynagradzania .

 

"Zespół powołany w ministerstwie nie rokuje szans na porozumienie"

 

- Uznaliśmy, że zespół, który został powołany w ministerstwie zdrowia, (…) nie rokuje szans na to, żebyśmy mogli dojść do jakiegoś porozumienia - powiedziała we wtorek Bochniarz. - Jeżeli mamy szukać jakichś konkretnych rozwiązań to one powinny być znalezione tutaj - zaznaczyła.

 

Bochniarz dodała, że przed wakacjami odbyło się specjalne posiedzenie plenarne RDS, na którym "padły konkretne propozycje", jeśli chodzi o służbę zdrowia. - Niestety nie zostało to uwzględnione w propozycjach, które potem realizował resort zdrowia. I stąd też była nasza decyzja i wszystkich partnerów o tym, żeby nie brać udziału w pracach zespołu zwołanego przez pana ministra Konstantego Radziwiłła - powiedziała.

 

Po pierwszej części posiedzenia wyłączono jego jawność. Bezpośrednio po posiedzeniu zespołu ma odbyć się briefing prasowy.

 

W czasie posiedzenia RDS 30 października planowane jest - jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie Rady m.in. przekazanie przewodnictwa stronie rządowej, wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy - prezentacja prezydenckiego projektu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego oraz dyskusja na temat rozwiązań służących poprawie funkcjonowania systemu ochrony zdrowia.

 

Systematyczny wzrost nakładów na służbę zdrowia

 

Na wtorkowym posiedzeniu rząd ma zająć się regulacją, która przewiduje systematyczny wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB w 2025 r. godnie z projektem nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej w 2018 r. na ochronę zdrowia będzie przeznaczone 4,67 proc. PKB; a rok później 4,84 proc. Nakłady na ten cel będą wzrastać także w kolejnych latach: w 2020 r. - 5,03 proc, w 2021 r. - 5,22 proc., w 2022 r. 5,41 proc., w 2023 r. - 5,6 proc., a w 2024 - 5,8 proc. Docelowy poziom finansowania, czyli 6 proc. PKB, miałby zostać osiągnięty w 2025 r.

 

Protestujący lekarze-rezydenci poinformowali w poniedziałek o powołaniu zespołu ds. obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Projekt, przygotowany przez Porozumienie Zawodów Medycznych skupiające kilkanaście zawiązków zawodowych zakłada m.in. Wzrost finansowania służby zdrowia do poziomu 6,8 proc. PKB w trzy lata.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie