Premier "na pewno będzie za" projektem ustawy o zakazie aborcji eugenicznej

Polska
Premier "na pewno będzie za" projektem ustawy o zakazie aborcji eugenicznej
PAP/Radek Pietruszka

- Jako premier i poseł jestem przeciwna liberalizacji ustawy dot. aborcji - oświadczyła we wtorek premier Beata Szydło. Według niej projekt zakazujący tzw. aborcji eugenicznej poprze wielu parlamentarzystów. - Ja na pewno będę (głosować) za - zadeklarowała.

Do Sejmu trafił w poniedziałek obywatelski projekt liberalizujący prawo dotyczące aborcji. Jednocześnie zbierane są podpisy pod projektem zakazującym tzw. aborcji eugenicznej.

 

W porannej rozmowie w TVN24 premier była pytana, czy poprze projekt zaostrzający obowiązujące przepisy.

 

- Mogę powiedzieć, że jako poseł Beata Szydło, ale również jako premier, jestem przeciwko liberalizacji ustawy o aborcji. Natomiast uważam, że jeżeli chodzi o projekt ustawy o zakazie aborcji eugenicznej, to jest to projekt, który znajdzie poparcie wśród wielu parlamentarzystów - podkreśliła premier. - Ja na pewno będę (głosować) za - zadeklarowała.

 

Ograniczenie stosowania klauzuli sumienia przez lekarzy

 

Złożony w poniedziałek w Sejmie projekt Komitetu "Ratujmy Kobiety 2017" oprócz prawa do przerwania ciąży do 12. tygodnia, przewiduje m.in. także refundację antykoncepcji i dostęp do antykoncepcji awaryjnej. Autorzy propozycji chcą też ograniczenia stosowania przez lekarzy klauzuli sumienia.

 

Z kolei komitet inicjatywy #ZatrzymajAborcję, który rozpoczął zbiórkę podpisów we wrześniu, chce zniesienia tzw. przesłanki eugenicznej, czyli możliwości przerwania ciąży ze względu na ciężkie wady płodu.

 

Obowiązująca od 1993 r. ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwala na dokonanie aborcji, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego. W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki; w przypadku czynu zabronionego - jeśli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie