Resort edukacji wycofał się z wyboru Nauczyciela Roku. Minister Zalewska zrezygnowała z gali na Zamku Królewskim

Polska
Resort edukacji wycofał się z wyboru Nauczyciela Roku. Minister Zalewska zrezygnowała z gali na Zamku Królewskim
PAP/Paweł Supernak

Minister edukacji Anna Zalewska nie będzie współpracować ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego przy wyborze nauczyciela Roku. Radio RMF FM podało, że polityk PiS odwołała swój udział we wtorkowej gali tego konkursu. Zamiast tego resort dzień wcześniej wybrał nauczyciela roku w innym - swoim - konkursie. Związek Nauczycielstwa Polskiego komentuje: "To kolejny przykład dzielenia środowiska".

Dziennikarz RMF FM Grzegorz Kwolek dowiedział się, że do redakcji "Głosu Nauczycielskiego", który jest organizatorem konkursu, dotarł list z Ministerstwa Edukacji Narodowej z informacją, że szefowa resortu nie pojawi się we wtorek 10 października na uroczystej gali na Zamku Królewskim.

 

Gala bez szefa resortu edukacji

 

Uroczysta gala konkursu "Głosu Nauczycielskiego" ma się odbyć na Zamku Królewskim w Warszawie we wtorek. Zostanie na niej po raz 16. ogłoszone nazwisko Nauczyciela Roku, który zostanie wybrany spośród 13 nominowanych. Wybrało ich jury pod przewodnictwem prof. Stefana M. Kwiatkowskiego spośród nadesłanych do "Głosu Nauczycielskiego" zgłoszeń. Dwie osoby mają otrzymać równorzędne wyróżnienia, ma zostać także przyznana nagroda Nominowanego w Konkursie.

 

 

Minister Zalewska ogłosiła swój konkurs

 

W poniedziałek podczas gali na Zamku Królewskim w Warszawie Ministerstwo Edukacji Narodowej przyznało nagrody w innym konkursie dla nauczycieli, który samo zorganizowało. Pierwszym laureatem konkursu "Nauczyciel - Wolontariusz Roku" został nauczyciel historii ze Szkoły Podstawowej nr. 14 im. Stefana Jaracza w Tarnowie Tomasz Przygoda.

 

Drugim laureatem została Lidia Stotko z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Gen. Stefana Roweckiego w Opolu, a trzecim - Bartosz Kaczmarczyk, nauczyciel j. niemieckiego w Zespole Szkół im. Jana Paderewskiego w Knurowie.

 

Do udziału w pierwszej edycji konkursu zostali zaproszeni nauczyciele, którzy niosą pomoc innym, angażują się w pracę na rzecz osób lub instytucji działających w różnych obszarach życia społecznego. Nominacji nauczycieli do konkursu dokonywali sami uczniowie.

 

W ciągu miesiąca od dnia ogłoszenia konkursu, MEN otrzymało blisko 250 zgłoszeń od uczniów, którzy w taki sposób chcieli wyróżnić swoich nauczycieli i podziękować za ich pracę.

 

Finalistami konkursu było 12 nauczycieli. Pozostałych dziewięć osób zostało wyróżnionych w konkursie resortu.

 

Wiceszef ZNP: "dzielenie środowiska"

 

Celowość organizacji dwóch konkursów podważył w rozmowie z RMF FM wiceprezes ZNP Krzysztof Baszczyński. - Pytanie, po co to robić. Moim zdaniem to kolejny przykład dzielenia środowiska - powiedział.

 

Według RMF FM rok temu dziewięciu z piętnastu wybranych do tej pory Nauczycieli Roku napisało list do szefowej MEN. W piśmie skrytykowali pomysł likwidacji gimnazjów. Podkreślali, że minister Zalewska proponowała zmiany postrzegane jako rewolucyjne, ale dała na nie nierealnie mało czasu.

 

"W naszym odczuciu Pani działania mają charakter nieprzemyślany i szkodliwy dla polskiej edukacji. Tej, której na swój sposób poświęciliśmy nasze życie" - napisali w liście.

 

polsatnews.pl, rmf24.pl, PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie