3 września Korea Płn. ogłosiła, że z powodzeniem przeprowadziła próbę ładunku wodorowego przeznaczonego do montażu na międzykontynentalnych pociskach balistycznych. Kolejna, szósta już próba nuklearna reżimu w Pjongjangu wywołała oburzenie i sprzeciw wspólnoty międzynarodowej.

 

12 września Rada Bezpieczeństwa ONZ jednomyślnie zaostrzyła sankcje przeciwko KRLD, m.in. ograniczając jej dostawy paliw i wprowadzając zakaz importowania północnokoreańskich tekstyliów. Była to dziewiąta od 2006 roku rezolucja RB ONZ w sprawie sankcji wobec Korei Północnej za jej program nuklearny i rakietowy

 

Chiny i USA zwiększą współpracę

 

Szef Departamentu Stanu USA Rex Tillerson od czwartku przebywa w Chinach, gdzie podejmuje rozmowy w sprawie kryzysu związanego z ostatnimi prowokacjami Korei Północnej. Celem kończącej się w niedzielę wizyty w Państwie Środka jest również przygotowanie planowanej na listopad wizyty w tym kraju prezydenta USA Donalda Trumpa.

 

Wcześniej w sobotę amerykański sekretarz stanu został przyjęty przez chińskiego przywódcę Xi Jinpinga. Podczas rozmowy uzgodniono, że USA i Chiny wzmocnią współpracę w związku z narastającym napięciem wokół programu nuklearnego i rakietowego Korei Północnej - podała agencja Kyodo.

 

Pekin za denuklearyzacją Półwyspu Koreańskiego 

 

- Jest wiele kwestii, w których Chiny i Stany Zjednoczone muszą współpracować zarówno na dwustronnym, jak i regionalnym, a także globalnym poziomie - powiedział szefowi amerykańskiej dyplomacji Xi, cytowany przez chiński dziennik "China Daily".

 

Tillerson przeprowadził również rozmowy z doradcą rządowym Yangiem Jiechi oraz swym chińskim odpowiednikiem ministrem Wangiem Yi.

 

Chiny to największy partner handlowy i zarazem jedyny poważny sojusznik izolowanego gospodarczo północnokoreańskiego reżimu. Pekin - jak podkreślają ostatnio chińskie władze - konsekwentnie opowiada się za denuklearyzacją Półwyspu Koreańskiego. Waszyngton liczy na to, że ChRL wywrze skuteczną presję na Pjongjang, która zmusi Koreę Północną do zaprzestania wojowniczych prowokacji.

 

PAP