Naukowcy przebadali blisko 2,5 mln osób, głównie białych mężczyzn. Wyniki jasno wskazały, że mieszkańcy hrabstw o najwyższym stężeniu pyłków PM2.5 znacznie częściej chorowali na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę oraz choroby układu krążenia.

 

45 tys. nowych przypadków zachorowań rocznie


- Co roku odnotowuje się ok. 45 tys. nowych przypadków zachorowań, które można powiązać z zanieczyszczeniem powietrza - powiedział Ziyad Al-Aly, jeden z autorów badania, którego wyniki opublikowano w "Journal of the American Society of Nephrology".

 

Głównymi winowajcami są cząstki stałe, które trafiają do powietrza ze spalania paliw kopalnianych. Mogą się one dostać do krwiobiegu człowieka i rozprzestrzenić w ten sposób po całym organizmie.


Badania przeprowadzono w Los Angeles, miasto to zalicza się do grona amerykańskich miast, w których stężenie tych cząstek w powietrzu jest największe. W 2016 r. niemal dwukrotnie przekraczało ono poziom, który Agencja Ochrony Środowiska (EPA) uznaje za bezpieczny.

 

W Europie boją się smogu bardziej niż terroryzmu


Smog w miastach staje się coraz poważniejszym ogólnoświatowym problemem. Za jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast świata uchodzi indyjska stolica New Delhi. W całych Indiach aż 13 miast należy według WHO do 20 najbardziej zanieczyszczonych ośrodków miejskich na Ziemi.

 

Smog to jednak problem nie tylko w Azji. Z sondażu, który przeprowadzono na początku roku we Włoszech, wynika, że mieszkańcy są bardziej zaniepokojeni smogiem w miastach i zmianami klimatycznymi niż zagrożeniem terrorystycznym. Stan środowiska naturalnego budzi niepokój ponad trzech czwartych ankietowanych.


Niemiecka organizacja pozarządowa Nabu stwierdziła w marcu, że nad Canal Grande w Wenecji utrzymuje się taki smog, jak w tunelu autostrady.

 

33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast UE są w Polsce


Jeszcze gorzej wygląda sytuacja w Polsce, zwłaszcza w sezonie grzewczym, gdyż mieszkańcy miast nadal wykorzystują do ogrzewania domów piece kotłowe, paląc w nich nie tylko węgiel.


Raport Światowej Organizacji Zdrowia o jakości powietrza w miastach z całego świata wskazał, że 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w UE są w Polsce.


Autorzy raportu brali pod uwagę poziom zanieczyszczenia pyłem PM2.5, który jest uważany za najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka spośród zawieszonych w atmosferze składników smogu.


Zestawienie najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej otwiera Żywiec. Druga jest Pszczyna, a trzeci bułgarski Dimitrowgrad. Kolejne miejsca zajmują Rybnik, Wodzisław Śląski, Opoczno, Sucha Beskidzka i Godów. Znany ze smogu Kraków jest "dopiero" jedenasty.


polsatnews.pl