Beata Szydło przybyła do Tallina na unijny szczyt poświęcony cyfryzacji

Świat
Beata Szydło przybyła do Tallina na unijny szczyt poświęcony cyfryzacji
PAP/Marcin Obara

Premier Beata Szydło w czwartek wieczorem przybyła do stolicy Estonii. Przywódcy europejskich państw mają rozmawiać o utrzymaniu Europy na czele zmian technologicznych. Polska chciałaby, by swobodny przepływ danych stał się piątą swobodą wspólnego rynku

Spotkanie przywódców państw i rządów rozpocznie się w czwartek od kolacji, podczas której politycy będą rozmawiać o najważniejszych wyzwaniach, jakie stoją przed UE. Według rzecznika rządu Rafała Bochenka w trakcie spotkania poruszone zostaną kwestie polityki migracyjnej, Brexitu, wspólnego rynku i bezpieczeństwa.

 

W piątek przywódcy omówią możliwości technologicznego rozwoju Europy. Prezydencji estońskiej, która jest gospodarzem spotkania, zależy na tym, by szczyt cyfrowy stał się "platformą do uruchomienia dyskusji na wysokim szczeblu ws. przyszłych planów dotyczących innowacji cyfrowych". Celem ma być utrzymanie Europy na czele technologicznych zmian.

 

"Najbardziej ambitna strategia krajowa"

 

Polski rząd również opowiada się za ambitnymi rozwiązaniami w kwestii jednolitego rynku cyfrowego. - Polska była inicjatorem już dwóch wspólnych listów w sprawie cyfryzacji na forum UE. Za sprawą Ministerstwa Cyfryzacji i Ministerstwa Rozwoju mamy jedną z najbardziej ambitnych strategii krajowych - powiedział wiceszef MSZ Konrad Szymański.

 

- Chcielibyśmy, aby szczyt cyfrowy dał impuls do działań legislacyjnych, które zrealizują założenia jednolitego rynku cyfrowego - dodał.

 

Jak mówił, "potrzebujemy rozsądnego kompromisu w sprawie opodatkowania platform cyfrowych i regulacji, także z zakresu pomocy publicznej, które pomogą rozwijać infrastrukturę cyfrową 5G".

 

- Potrzebujmy jasnych regulacji w zakresie autorskich praw pokrewnych. Potrzebujemy europejskich rozwiązań w zakresie cyberbezpieczeństwa i retencji danych - podkreślił wiceszef MSZ.

 

Dodał, że naczelnym systemowym postulatem Polski jest oparcie budowy rynku cyfrowego UE o zasadę swobody przepływu danych. - To powinna być piąta swoboda wspólnego rynku - uważa Szymański.

 

Wzmocnienie konkurencyjności

 

Rzecznik rządu powiedział, że w opinii polskiego rządu szczyty cyfrowe powinny być organizowane systematycznie w celu jak najszybszego dokończenia budowy jednolitego rynku cyfrowego, co ma prowadzić do wzmocnienia konkurencyjności unijnej gospodarki.

 

W programie szczytu przewidziane są dwie sesje: "Przyszłość rządów i bezpieczeństwo" dotycząca przyszłej roli rządów w sprawach związanych z bezpieczeństwem i polityką przemysłową oraz "Przyszłość gospodarki i społeczeństwa" na temat wdrożenia infrastruktury 5G jako standardu łączności ruchomej.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie