Na ulicach 300 miast z całej Polski tysiące osób odmówią koronkę do Bożego Miłosierdzia

Polska
Na ulicach 300 miast z całej Polski tysiące osób odmówią koronkę do Bożego Miłosierdzia
Polsat News/zdj.ilustracyjne/procesja Bożego Ciała, Poznań 2017

W czwartek, 28 września, w 9. rocznicę beatyfikacji spowiednika św. s. Faustyny, ks. Michała Sopoćko, o godz. 15 tysięcy osób będzie modlić się na skrzyżowaniach ulic miast koronką do Bożego Miłosierdzia. Udział w akcji zgłosiło już ok. 300 miast z całej Polski - podali organizatorzy.

Danuta Pawłowska z zespołu Iskra Bożego Miłosierdzia, poinformowała, że akcję "Koronka do Bożego Miłosierdzia na ulicach miast świata" zainicjował opiekun duchowy Zespołu Iskra Bożego Miłosierdzia, działającego przy parafii Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi, jezuita o. Remigiusz Recław.

 

- Chcieliśmy zrobić coś z okazji beatyfikacji o. Sopoćko, która odbyła się 28 września 2008 r. Zorganizowaliśmy koncert z tej okazji i ustaliliśmy, że w rocznicę beatyfikacji powtórzymy akcję - podkreśliła.

 

Zaproszenia do udziału tłumaczone są na inne języki

 

Pierwsza koronka odbyła się w Łodzi na 111 skrzyżowaniach i zgromadziła kilkaset osób. Jak twierdzą organizatorzy, w tym roku udział zgłosiło już ok. 300 miast z całej Polski. - Mamy też wiele zgłoszeń z innych krajów, m.in. z Wielkiej Brytanii, Niemczech, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Australii, Izraela, Malawi, Ukrainy, Włoch czy Kazachstanu. Jest też wiele grup, które modlą się spontanicznie nie zgłaszając nam tego - powiedziała Pawłowska.

 

- Wczoraj otrzymaliśmy zgłoszenie od kapelana Służby Więziennej, który będzie się modlił razem z więźniami z zakładu karnego z Czarnej koło Szczecinka - zaznaczyła Pawłowska.

 

Dodała, że zaproszenia do udziału w akcji tłumaczą na inne języki ojcowie werbiści. - W tym roku przygotowaliśmy klipy po polsku, angielsku i arabsku informujemy w nich, jak zorganizować koronkę w swoim mieście - poinformowała Pawłowska.

 

"Ważne, żebyśmy się modlili razem"

 

Wyjaśniła, że osoby, które chcą zorganizować modlitwę w swojej miejscowości powinny zgłosić się do organizatorów. - Należy wysłać do urzędu miasta zawiadomienie, że w tym konkretnym miejscu odbędzie się zgromadzenie. Dysponujemy odpowiednimi kwestionariuszami. Później wystarczy wyjść na ulicę, wziąć ze sobą różaniec i pomodlić się - powiedziała Pawłowska.

 

Jak zaznaczyła, osoby, które tego dnia nie będą mogły wyjść na ulicę, mogą włączyć się w akcję w dowolnym miejscu - w pracy, w pociągu, w szpitalu. - Ważne, żebyśmy w tym dniu modlili się razem - podkreśliła.

 

W tym roku uczestnicy będą się modlić w czterech intencjach: za księży, o pokój na świecie - zwłaszcza w krajach Bliskiego Wschodu, o pomoc dla uchodźców oraz za prezydenta i rząd.

 

"Odpowiadamy na wezwanie papieża Franciszka"

 

- Modlimy się Koronką, ponieważ jest to modlitwa, którą św. Faustynie podyktował sam Jezus. Wychodzimy z nią na ulice, ponieważ chcemy odpowiedzieć na wyzwanie papieża Franciszka, aby wychodzić na peryferie, tam, gdzie jest zabiegany tłum, gdzie możemy spotkać osoby na co dzień niepamiętające o modlitwie - wyjaśniła Pawłowska.

 

Koronka do Miłosierdzia Bożego to modlitwa, którą Jezus Chrystus miał podyktować w św. siostrze Faustynie Kowalskiej w czasie prywatnego objawienia 13 i 14 września 1935 roku w Wilnie. Koronkę najczęściej odmawia się o godz. 15, w godzinę śmierci Jezusa.

 

Ks. Michał Sopoćko był spowiednikiem św. s. Faustyny Kowalskiej i propagatorem kultu Miłosierdzia Bożego. W 1941 r. założył Zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego. Papież Benedykt XVI beatyfikował go 28 września 2008 w Białymstoku.

 

PAP

nro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze