Waszczykowski usuwa ambasadora RP przy ONZ. "Ma niewystarczające kwalifikacje"

Polska
Waszczykowski usuwa ambasadora RP przy ONZ. "Ma niewystarczające kwalifikacje"
PAP/Radek Pietruszka
Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski rozmawia 19 września z dziennikarzami w ramach debaty generalnej 72. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w siedzibie ONZ w Nowym Jorku.

Ambasador Rzeczypospolitej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych Bogusław Winid ma stracić stanowisko - donosi RMF FM. Szef MSZ Witold Waszczykowski potwierdził, że trwa proces nominacji nowego dyplomaty, a dotychczasowy ambasador według niego "nie ma odpowiednich kwalifikacji". Winid był m.in. stałym przedstawicielem RP przy NATO, mianowanym przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Korespondent radia w Waszyngtonie Paweł Żuchowski rozmawiał z przebywającym w USA Witoldem Waszczykowskim, który potwierdził, że w ministerstwie trwa proces wyłaniania kandydata. Waszczykowski podkreślił, że Winid "mocno pracował na sukces Polski i mocno zasłużył się w sprawie wyboru naszego kraju na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ".

 

Odejdzie z powodu "niewystarczających kwalifikacji"

 

Mimo to szef resortu powiedział, że ambasador nadzwyczajny i pełnomocny przy ONZ "będzie musiał odejść".

 

Według Waszczykowskiego, Winid nie ma odpowiednich kwalifikacji, aby być przedstawicielem przy ONZ w czasie, gdy nasz kraj w kolejnych dwóch latach będzie niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ.

 

Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych wybrało Polskę na niestałego członka Rady bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-19 w czerwcu tego roku. Nasz kraj swoją kandydaturę zgłosił w 2009 roku. Niestałymi członkami RB ONZ zostały także - oprócz Polski - Kuwejt, Peru, Wybrzeże Kości Słoniowej i Gwinea Równikowa.

 

Bogusław Winid od 1991 roku pracował w Departamencie Ameryki Północnej i Południowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W latach 1992-1997 pełnił funkcję I sekretarza, a następnie radcy w Ambasadzie RP w Waszyngtonie. W październiku 1997 powrócił do Warszawy, gdzie został mianowany zastępcą dyrektora, a później dyrektorem Departamentu Ameryki Północnej i Południowej MSZ. W  2001 roku objął funkcję zastępcy szefa misji w Ambasadzie RP w Waszyngtonie.

 

 

"O rany, wywalają Winida"

 

Odsunięcie Bogusława Winida z funkcji ambasadora przy ONZ wywołuje komentarze.

 

"O rany, wywalają Bogusława WInida, nie wierzę. Jeden z naszych najlepszych ambasadorów, merytoryczny, skuteczny, z kontaktami" - napisała na Twitterze Lena Kolarska-Bobińska, socjolog, profesor nauk humanistycznych, była europosłanka i była minister nauki i szkolnictwa wyższego w rządzie PO.

 

Z kolei były poseł i były europoseł Krzysztof Lisek (PO) napisał na Twitterze: "Ponieważ Ambasador Winid jest wybitnym specjalista od praw bezpieczeństwa, a w RB ONZ dominują kwestie bezpieczeństwa, to trzeba go usunąć" - stwierdził poseł Platformy Obywatelskiej.

 

 

Mianowany przez Lecha Kaczyńskiego i Sikorskiego

 

W latach 2006-2007 był podsekretarzem stanu w MON ds. stosunków międzynarodowych, a nastepnie od 2007 roku stałym przedstawicielem RP przy NATO i przy innej wojskowej organizacji - Unii Zachodnioeuropejskiej. Na stanowisko przy NATO został mianowany przezs prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

 

Misję przy NATO pełnił do 2012 i wrócił do kraju, na stanowisko podseketarza stanu w ministerstwie spraw zagranicznych ds. konsularnych, bezpieczeństwa oraz polityki północnoamerykańskiej i bliskowschodniej.

 

W sierpniu 2014 roku został powołany na funkcję ambasadora RP przy Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Nominację wręczył mu ówczesny szef resortu spraw zagranicznych w rządzie Donalda Tuska Radosław Sikorski.

 

Bogusław Winid jest doktorem nauk humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Opublikował m.in. "W cieniu Kapitolu. Dyplomacja polska wobec Stanów Zjednoczonych Ameryki, 1919-1939", "Santiago 1898", "Rozszerzenie NATO w Kongresie Stanów Zjednoczonych, 1993-1998" i wiele artykułów naukowych.

 

RMF FM, polsatnews.pl

hlk/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze