Pierwszy do Belwederu na spotkanie przybył prezydent Andrzej Duda (około godz. 16). Kilka minut później do pałacu przyjechał prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Prezes PiS przedstawił w piątek prezydentowi postulaty PiS dotyczące ustaw o sądownictwie. Andrzej Duda zadeklarował, że się nad nimi pochyli i będzie je analizował z prawnikami - powiedział w piątek rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Dodał jednocześnie, że było to "dobre, merytoryczne" spotkanie i przebiegło "w dobrej atmosferze".

 

Słowa rzecznika prezydenta potwierdziła rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek, która po zakończeniu spotkania stwierdziła na twitterze, że rozmowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z prezydentem Andrzejem Dudą był "dobra i rzeczowa". "Droga do porozumienia jest otwarta" - dodała.  

   

 

 

To nie pierwsze tego typu spotkanie głowy państwa z prezesem PiS. Poprzednio panowie spotkali się na początku września.  

 

Rzeczniczka PiS Beata Mazurek poinformowała, że pierwsze spotkanie Dudy i Kaczyńskiego ws. reformy sądownictwa odbyło się na zaproszenie prezydenta. - Na tym spotkaniu ustalono, że panowie spotkają się jeszcze raz i do tego spotkania dzisiaj dojdzie - wskazała Mazurek.

 


24 lipca prezydent Duda poinformował, że podjął decyzję o zawetowaniu ustaw: o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa; zapowiedział też przygotowanie swoich projektów ustaw o SN i KRS w ciągu dwóch miesięcy. Projekty mają być przedstawione 25 września.

 

PAP, polsatnews.pl