Ministerstwo Zdrowia: projekt planu dla chorób rzadkich

Technologie
Ministerstwo Zdrowia: projekt planu dla chorób rzadkich
Polsat News

W Ministerstwie Zdrowia przygotowano projekt dokumentu "Plan dla chorób rzadkich. Działania operacyjne na lata 2017-2019", który ma całościowo uregulować wsparcie dla osób cierpiących na choroby rzadkie oraz ich rodzin - poinformowało MZ w odpowiedzi na pismo RPO.

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zwrócił się do ministra Konstantego Radziwiłła z pytaniem dot. stanu prac nad planem i szans na jego wdrożenie. Według RPO spójna, kompleksowa strategia państwa na rzecz chorób rzadkich mogłaby przyczynić się do zwiększenia poczucia bezpieczeństwa chorych i ich rodzin.

 

W większości, chorują dzieci

 

Za choroby rzadkie uznaje się te, które występują jedynie u nie więcej niż 5 osób na 10 tys. mieszkańców. Najczęściej chorują dzieci, stanowią one aż 75 proc. wszystkich pacjentów z tymi schorzeniami.

 

Na potrzebę przyjęcia Narodowego Planu dla chorób rzadkich wskazała m.in. Rada Unii Europejskiej w zaleceniu z czerwca 2009 r. w sprawie działań w dziedzinie chorób rzadkich. Unia zaleciła wszystkim krajom członkowskim opracowanie i wdrożenie odpowiednich działań. W Polsce pierwszy projekt takiego planu opracowano w 2012 r., jednak nie został on zaakceptowany i mimo kolejnych prób nie został dotąd jeszcze przyjęty.

 

"Łatwiejszy dostęp do kompleksowej opieki"

 

W odpowiedzi MZ dla RPO - opublikowanej na stronie Rzecznika - resort przekazał, że w ministerstwie został przygotowany projekt dokumentu "Plan dla chorób rzadkich. Działania operacyjne na lata 2017-2019".

 

- Realizacja zaplanowanych działań ułatwi dostęp do kompetentnej i kompleksowej opieki medycznej, zwłaszcza w ośrodkach dysponujących odpowiednim doświadczeniem oraz możliwościami diagnostycznymi i terapeutycznymi - oceniono w piśmie MZ.

 

W ramach planu została wypracowana lista koniecznych do przeprowadzenia działań wraz ze sposobem i harmonogramem ich realizacji, jak m.in. wzmocnienie kształcenia studentów, aktualizowanie wiedzy wśród personelu medycznego, a także zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat chorób rzadkich.

 

Współpraca ministerstw

 

Resort ocenił, że realizacja tych zadań wymagała będzie zaangażowania i współpracy Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, a także utworzonej w przyszłości Agencji ds. Jakości w Ochronie Zdrowia i Bezpieczeństwa Pacjentów oraz przyszłego instytutu naukowo - badawczego w dziedzinie medycyny rodzinnej.

 

- Aktualnie projekt planu został skierowany do konsultacji wewnętrznych w Ministerstwie Zdrowia - poinformowało MZ.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie